Do obrotu w Polsce wchodzi nowy banknot o nominale 19 zł. Powód nie jest przypadkowy

Do obrotu w Polsce wchodzi nowy banknot o nominale 19 zł. Powód nie jest przypadkowy Źródło: Materiały Prasowe NBP

Nowe pieniądze pojawią się w obiegu. Narodowy Bank Polski wypuścił banknot, którego do tej pory jeszcze nie drukował. Ma nietypowy nominał, co było celowym zabiegiem NBP.

Pieniądze znane nam z wydruków NBP poszerzą się o dodatkowy banknot. Podjęto decyzję, żeby z powodu ważnej rocznicy wypuścić banknot o bardzo nietypowym nominale, co również nie jest przypadkową decyzją.

Nowe pieniądze o nietypowym nominale od NBP

Nowe banknoty o nominale 19 złotych mają pojawić się w obiegu od 2 października. Okazją do wypuszczenia tak nietypowej waluty jest setna rocznica powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA, czy upraszczając - giełdy. Decyzja zapadła pod czujnym okiem ówczesnego szefa rady ministrów Ignacego Jana Paderewskiego. To właśnie wizerunek tego wybitnego Polaka trafi na najnowszy, limitowany banknot NBP.

Wartość banknotu ma nawiązywać do roku powstania polskiej giełdy (1919). Nowe pieniądze będą wypuszczone do obiegu w limitowanym nakładzie, bo wydruk obejmuje 55 tysięcy sztuk. Co ciekawe, nie ma on wartości jedynie kolekcjonerskiej, bo będzie można normalnie zapłacić nim w sklepie. Jednak jak to bywa w przypadku limitowanych nakładów - prawdopodobnie po jakimś czasie przestaną być używane, gdyż trafią do numizmatyków.

Nowy banknot ma wiele detali, nawiązujących do ważnej rocznicy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Z przedniej strony banknotu umieszczony będzie wizerunek wspomnianego wcześniej Ignacego Jana Paderewskiego. Po lewej stronie wizerunku premiera znajduje się rysunek Orderu Orła Białego oraz wyglądający na napisany odręcznie napis "Niepodległa". W rzeczywistości jest to kopia napisu z pisma Józefa Piłsudskiego. Ponadto na banknocie znajdzie się znak wodny z orłem narysowanym dokładnie tak samo, jak na pierwszym w historii polskim banknocie.

Dzisiaj grzeje: 1. Znany muzyk jest w szpitalu, jego stan jest krytyczny. Rodzina prosi o modlitwę
2. Zaciągnął 12-latkę w krzaki i brutalnie zgwałcił. Potem oddał koledze, który nie miał dla niej litości

Na rewersie banknotu ma się znaleźć fotografia polskiej wytwórni papierów wartościowych na tle Warszawy. Na wydruku jest również miejsce na logo polskiej giełdy. Ponadto znajdą się standardowe zabezpieczenia banknotów przed fałszerstwem, takie jak choćby pasek opalizujący.

Źródło: NBP

Najlepsze newsy dnia:

  1. 4-latka pogryziona w Pendolino. Personel nie udzielił ŻADNEJ pomocy
  2. Ola Kwaśniewska ogłosiła radosną nowinę. Zewsząd spływają gratulacje
  3. Świeżo upieczona mama odwiedza syna wcześniaka w szpitalu. Jak widzi, co zrobiły z nim pielęgniarki, zalewa się łzami
  4. Burza po mocnych słowach Dziewulskiego o śmierci Woźniak-Staraka. Rodzinie zmarłego może być przykro
  5. Mały chłopiec odrabiał lekcje przy świetle ulicznych latarni. Zobaczył to mężczyzna z drugiego końca świata i natychmiast zareagował

Źródło: Fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News