Pieniądze rodziców
Pixabay.com gosiak1980
Monika Majko - 30 Listopada 2020

Nieoficjalnie: rodzice stracą pieniądze na długi czas. Media dotarły do tajnych planów rządu

Pieniądze z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługują rodzicom dzieci do lat ośmiu, którzy z powodu zamknięcia placówek oświatowych nie mogą pracować, gdyż muszą pozostać w domu i zapewnić opiekę swoim pociechom. Media dotarły do zaskakujących informacji o rządowym programie wsparcia.

Pieniądze z dodatku opiekuńczego dla rodziców być może zostaną czasowo wstrzymane. Dziennikarze RMF przekazali nieoficjalne informacje o rządowych planach w tej sprawie, wielu Polaków z niecierpliwością czeka na komentarz władz.

Dramatyczny apel Kingi Rusin, dotarły do niej porażające informacje. Zdjęcia tylko dla wytrwałychDramatyczny apel Kingi Rusin, dotarły do niej porażające informacje. Zdjęcia tylko dla wytrwałychCzytaj dalej

Pieniądze przysługują rodzicom dzieci do lat ośmiu

W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju, rodzice dzieci do lat ośmiu, którzy z powodu zamknięcia szkoły muszą zostać w domu i nie mogą pracować, mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca im w takiej sytuacji 80 procent pensji.

Jak informuje strona ZUS, rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19 albo braku możliwości sprawowania opieki przez nianię (link do strony zewnętrznej) lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Z obecnie obowiązujących przepisów wynika, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązywać będzie do 24 grudnia 2020 roku włącznie i na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądać dalsza procedura wypłaty tych pieniędzy.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Pilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąPilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąCzytaj dalej

Wypłata pieniędzy być może zostanie czasowo wstrzymana

Jak nieoficjalnie donoszą dziennikarze RMF 24, być może na czas przerwy świąteczno-noworocznej oraz ferii zimowych wypłaty dodatku zostaną wstrzymane. Taki plan rządu byłby ogromnym problemem dla wielu polskich rodzin, jednak podobna sytuacja miała już miejsce w czasie wakacji.

W takim przypadku rodzice dzieci do lat ośmiu będą musieli w okresie świąteczno-noworocznym pracować z domu, a jeśli nie mają takiej możliwości, zostanie im skorzystanie z urlopu lub ewentualnej pomocy bliskich.

Podobnie sytuacja ma wyglądać również w czasie zimowych ferii, które w tym roku, według zapowiedzi polskiego rządu, odbędą się w jednym terminie. Dzieci z całego kraju będą miały przerwę w nauce w terminie od 4 do 17 stycznia 2021 roku.

- Przyjęte rozwiązanie dotyczące tegorocznych ferii, zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, ma na celu istotnie zmniejszenie mobilności uczniów i ich rodzin w następnych kilkunastu tygodniach. To działanie, dzięki któremu będzie można znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się COVID-19 - przekazano na rządowej stronie.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Każdy, kto chciałby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, musi złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Dokument ten jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który jest przyznawany rodzicom na tzw. ogólnych zasadach.

Zobacz także w naszych serwisach:

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: RMF 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News