Pieniądze - zmiana w ustawie
Marcel Oosterwijk/Flickr
Aneta Wasilewska - 28 Czerwca 2020

Kilkaset tysięcy seniorów ma szansę dostać po 12 tysięcy zł. Senat chce pilnej zmiany w ustawie

Pieniądze w wysokości 12 tysięcy złotych mają trafić do kobiet z rocznika 1953. Nowa ustawa, nad którą trwają prace, zakłada wypłacenie wyrównania strat poniesionych przez lata. Teraz gdy ustawa trafiła do Senatu, istnieje prawdopodobieństwo, że jeszcze więcej osób będzie mogło skorzystać na zmianie prawa.

Pieniądze mają trafić już nie tylko do emerytek urodzonych w 1953 roku. Okazuje się, że Senat zaproponował, by emeryci urodzeni także w innych latach mogli otrzymać wyrównanie za zaniżane przez lata emerytury. Pojawiło się zdanie, że Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu planuje wprowadzenie pilnych zmian do ustawy, która właśnie została przyjęta przez Sejm. Dzięki zmianom prawa wielu seniorów mogłoby liczyć na dodatkowe pieniądze w wysokości aż 12 tysięcy złotych.

Chłopiec - ogród sąsiadkiKilku chłopców zakradło się do ogrodu 75-latki. Gdy staruszka zobaczyła, co zrobili, nie mogła powstrzymać łezCzytaj dalej

Pieniądze nie tylko dla kobiet z rocznika 1953? Senat proponuje zmianę w ustawie

Początkowo w Sejmie, a teraz w Senacie trwają prace nad zmianą prawa, które obowiązuje od 2013 roku. W tym okresie została podjęta decyzja, że wszystkie osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę powszechną, otrzymują pomniejszone świadczenia emerytalne. Mowa jest o kilkuset złotych miesięcznie. Najbardziej pokrzywdzone przez nowe prawo zostały kobiety urodzone w 1953 roku, które były już na wcześniejszych emeryturach. Emerytki zostały zaskoczone nowym prawem i nie miały możliwości, by ubiegać się o wyrównanie.

W zeszłym roku sprawa emerytek z rocznika 1953 trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przepisy wprowadzone w 2013 roku za krzywdzące, jednoznacznie wskazując, że należy wypłacić wyrównanie. Niestety, także i tu pojawił się problem, bo dla wielu kobiet, sprawa była już przedawniona. Nowe prawo, nad którym pracują politycy, miałoby umożliwić wypłatę im należnych pieniędzy.

Ustawa, nad którą trwają prace, zakłada, że świadczenia kobiet urodzonych w 1953 roku zostaną automatycznie przeliczone, dzięki czemu, możliwe będzie wypłacenie wyrównania za straty poniesione przez lata. Okazuje się, że na nowym prawie miałoby wpłynąć na wysokość emerytury i podnieść ją nawet o 200 złotych miesięcznie. Przeciętne wyrównanie ma wynieść około 12 tysięcy złotych. Pieniądze miałby trafić do seniorek już w styczniu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dziewczynka - brzuchBrzuch malutkiej dziewczynki nie przestawał rosnąć, wyglądał jak balon. Lekarze zajrzeli do środka i zamarliCzytaj dalej

Pieniądze wypłacone po latach. Kto jeszcze będzie mógł skorzystać ze zmiany prawa?

Obecnie prace nad ustawą trwają w Senacie. Jak wynika z oficjalnych informacji, nie tylko kobiety z rocznika 1953 mogłyby liczyć na wyrównanie emerytury.

- Prawnicy z Biura Legislacji Senatu w ekspertyzie do projektu ustawy dotyczącego emerytek z rocznika 1953 podkreślają, że konieczne są zmiany. Legislatorzy twierdzą, że także inne roczniki powinny być objęte takimi regulacjami. „Problem ten jednak dotyczył także innych roczników, w tym mężczyzn, odchodzących na wcześniejsze emerytury „branżowe” (górnicy, nauczyciele, osoby pracujące w szkodliwych warunkach), ponieważ w ich przypadku emerytalne kryteria wiekowo-stażowe były określone odmiennie - czytamy w analizie Biura Legislacji.

Dzisiaj grzeje:

1. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała najnowsze dane. Nieprawdopodobna frekwencja na wyborach

2. Kobieta celowo nakaszlała w twarz rocznemu dziecku. Jego mama podała przyczynę

Prace w Senacie obejmą także dodanie innych osób pokrzywdzonych przez prawo z 2013 roku, by każdy niesprawiedliwie potraktowany, mógł ubiegać się o wypłatę wyrównania. Pieniądze miałby trafić do osób, które mają pomniejszone emerytury. W przypadku nowego prawa rok urodzenia nie miałby znaczenia. Senat już w środę podejmie się pracy nad nową ustawą.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Znalazła w zeszycie mamy przepis na wafle sprzed 20 lat. Powróciły wspomnienia, najlepszy smak dzieciństwa
  2. Mariusz Pudzianowski zadziwił wszystkich kibiców w dniu wyborów. Przypomniał Polaka, którego wielbiły tysiące
  3. Mama myślała, że 3-letni syn został ugryziony przez osę. Gdy zobaczyła, co dzieje się z jego ciałem, porażająca prawda wyszła na jaw
  4. Gwiazda "Na Wspólnej" w tajemnicy wzięła ślub. Wyciekły zdjęcia, suknia jak z bajki
  5. Porażające sceny przed lokalem wyborczym. Potrzebna była natychmiastowa pomoc
  6. Porażająca agresja w jednym z autobusów. Pasażerowie bali się odezwać, przeżyli chwile grozy

Wygląd jej babci zmienił się diametralniePogrążona w depresji babcia potrzebowała zmiany. Metamorfoza u stylisty wyszła lepiej niż w "Brzyduli"Czytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News