Pieniądze dla rządu
Pixabay jarmoluk
Irmina Jach - 26 Maja 2020

Rząd szykuje nową opłatę, nikogo nie ominie. Wielu będzie załamanych

Pieniądze, które mogą zostać wyegzekwowane od Polaków przez obowiązek uiszczenia kolejnej pąństwowej daniny, rozgrzewają internautów do czerwoności. Podatek, o którym mówi wicepremier, odbije się na wszystkich obywatelach. Nie ominie nikogo. Sumy nie są małe - jeśli pomysł wejdzie w życie, przyjdzie nam słono zapłacić.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński od bliska miesiąca wypowiada się na temat wprowadzenia nowej opłaty. Zdaniem wicepremiera danina powinna zostać wprowadzona jak najszybciej. Część zebranych środków ma zasilić fundusz stworzony na rzecz ubezpieczeń artystów. Pieniądze, o których mówi Gliński, to tak zwana opłata reprograficzna. Polska jest jednym z ostatnich krajów Europy, w których danina ta nie jest pobierana.

Obrazek, śpiące dzieckoNa obrazku śpi tylko jedno dziecko, ale mało kto umie je znaleźć. Zadanie tylko dla najbardziej spostrzegawczychCzytaj dalej

Pieniądze dla rządu

Kandydat na prezydenta, Krzysztof Bosak, alarmuje, że nowy "podatek smartfonowy", który zostanie wprowadzony jako opłata reprograficzna, uderzy we wszystkich posiadaczy nowoczesnych telefonów komórkowych. Według niego będziemy płacić podatek w wysokości nawet 6% wartości smartfona. Wiele osób będzie załamanych. Na czym polegać będzie wspomniana zmiana?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

nagranie z ukrytej kamery mama zainstalowałaMama zainstalowała w pokoju córek ukrytą kamerę. Nagranie ujawniło przerażającą prawdę, nie były sameCzytaj dalej

Opłata reprograficzna obejmuje producentów i importerów urządzeń reprograficznych i nośników do tych urządzeń, czyli mówiąc prościej, między innymi producentów i importerów skanerów, kserokopiarek, magnetowidów, magnetofonów oraz czystych nośników CD i DVD. Osoby, które wytwarzają i handlują wyżej wymienionymi sprzętami, są zobowiązane do dzielenia się zyskami z twórcami, wykonawcami, producentami fonogramów, wideogramów i wydawcami.

Pieniądze będące przedmiotem opłaty mają zrekompensować twórcom i wydawcom straty finansowe, które ponoszą w przypadku wielokrotnego powielania ich utworów na użytek prywatny nabywców ich dzieł.

Opłaty reprograficzna w obecnym kształcie została stworzony przed siedemnastoma laty. Katalog urządzeń obejmuje więc m.in. dyski twarde, płyty, odtwarzacze mp3, papier ksero i kasety wideo. Nośniki, których powszechnie używamy obecnie - czytniki e-booków, smartfony i tablety - nie są w tym momencie objęte opłatą. Według Piotra Glińskiego ta sytuacja wymaga zmiany, stąd pomysł podwyższenia daniny.

Dzisiaj grzeje:

1. Właśnie dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Śmierć nadeszła nagle, gwiazda TVP poinformowała o stracie najbliższej osoby

2. Agnieszka Hyży przerwała milczenie. Powiedziała całą prawdę o swoim mężu: „To nasze ostatnie wspólne zdjęcie”

Pieniądze mają trafić do trzech instytucji zajmujących się zarządzaniem prawami autorskimi: do Związku Producentów Audio-Video ZPAV, Stowarzyszenia Artystów ZAiKS i Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.

Jeżeli słowa Krzysztofa Bosaka się sprawdzą, w przypadku smartfona za 1500 zł zapłacimy opłatę w wysokości 90 zł. Jak podaje portal Antyweb, w przypadku telewizora o wartości 5000 zł byłoby to już 300 zł podatku. Artyści zareagowali na propozycję Glińskiego z entuzjazmem. Złożyli na jego ręce list z podziękowaniami. W zeszłym roku działania wicepremiera krytykowane były nawet przez Solidarność.

Skontaktowało się z nami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego celem sprostowania informacji zawartych w powyższym artykule.

SPROSTOWANIE

Nie jest prawdą, że po wprowadzeniu opłaty reprograficznej użytkownicy telefonów komórkowych będą płacić podatek w wysokości nawet 6% wartości smartfona. Opłatę będą ponosić producenci i importerzy urządzeń i w żaden sposób nie obciąży ona budżetu państwa ani polskich konsumentów.

Nie jest również prawdziwe stwierdzenie, że pieniądze z opłaty repograficznej to pieniądze dla rządu Wpływy z tytułu tej opłaty będą zasilać Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych dedykowany polskim twórcom.

Anna Pawłowska-Pojawa
Dyrektor Centrum Informacyjnego
MKiDN

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wstydliwy problem, z którym nie radzi sobie wielu pacjentów. Hemoroidy da się jednak skutecznie leczyć
  2. Robert Lewandowski w ogniu krytyki po swoim geście w trakcie meczu. Kamery nic nie zarejestrowały
  3. Panna młoda wykorzystała torbę z Ikei w żenujący i genialny zarazem sposób. Goście przecierali oczy ze zdumienia
  4. Myślała, że widzi pięknego motyla, ale się myliła. Prawda okazała się zupełnie inna, od razu sięgnęła po telefon
  5. Tragedia w szpitalu, ludzie nie mieli żadnych szans w starciu z żywiołem. Media poinformowały o bolesnej śmierci chorych na COVID-19 za granicą
  6. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści

Prześcieradło z gumką, jak złożyćGenialny trik na składanie prześcieradła z gumką. W niecałą minutę będzie idealnie złożoneCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News