pieniądze emeryci rząd
pixabay
Joanna Szwalikowska - 25 Maja 2020

Rząd wprowadza zmiany, które uderzają w emerytów. Wielu straci tysiące złotych

Pieniądze emerytów są zagrożone, rząd planuje czwartą wersję tarczy antykryzysowej. Znajdą się tam dopłaty do kredytów dla firm, ale także bardzo niekorzystne dla pracowników zapisy. Firmy dostaną wsparcie, natomiast emeryci mogą stracić tysiące złotych.

Pieniądze z wypłat emerytów są zagrożone, nowa wersja tarczy antykryzysowej może boleśnie uderzyć w starszych ludzi. Nowe zapisy zakładają m.in. ograniczenie wysokości odpraw, które wypłacane są pracownikom. Obecnie kwota ta nie może przekroczyć 15-krotności pensji minimalnej. W przyjętym projekcie tarczy proponowane jest zmniejszenie tej kwoty do 10-krotności minimalnego wynagrodzenia.

doda koronawirus obostrzeniaDoda aż skacze z radości, w końcu się doczekała. Pokazała wiele mówiące zdjęcie, gratulacjeCzytaj dalej

Pieniądze stracą osoby, które przechodzą na emeryturę

Przyjęcie zapisu o zmniejszeniu kwoty odprawy oznacza, że zamiast 39 tys. zł brutto, pracownik będzie mógł dostać zaledwie 26 tys. zł brutto. Jak wynika z analiz, ograniczenia te dotyczyłyby również odpraw emerytalnych. Obecnie nie ma takich limitów kwotowych dla odpraw emerytalnych. Jeżeli natomiast uchwalona zostanie tarcza 4.0, osoby, które chcą przejść na emeryturę, stracą tysiące złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Michał WiśniewskiDominika Tajner wygadała wszystkie sekrety Wiśniewskiego. Po latach musiała wszystko z siebie wyrzucićCzytaj dalej

Według przepisów pracownikom, którzy przechodzą na emeryturę przysługuje co najmniej jedna pensja. W niektórych zawodach odprawa emerytalna może wynosić od trzech do sześciu pensji, w zależności od stażu pracy. Takie zapisy dotyczą np. nauczycieli i urzędników. Osoba otrzymująca przeciętne wynagrodzenie, przechodząc na emeryturę może dostać 31 tys. zł brutto, po wprowadzeniu tarczy 4.0 kwota ta może zmniejszyć się nawet o ponad 5 tys. zł!

Kolejny niekorzystny dla pracowników przepis, to możliwość wysłania przez pracodawcę na przymusowy zaległy urlop. Obecny zapis głosi, że zaległy urlop powinno się wykorzystać do 30 września, jednak niektórzy pracodawcy traktują ten zapis z przymrużeniem oka. Skutkuje to tym, że niektórzy pracownicy mają nawet 60 zaległych dni wolnych.

Dzisiaj grzeje:

1. Od dziś wchodzi w życie nowy obowiązek. Polaków czekają uciążliwe zmiany

2. Koronawirus w polskim przedszkolu. Dzieci trafiły na kwarantannę, placówkę zamknięto

Epidemia spowodowała, że wiele firm pracuje w zmniejszonym trybie lub w ogóle nie pracuje. Pracodawcy chętnie wysłaliby w tym czasie pracowników na urlop, by w momencie odmrożenia gospodarki ruszyć pełną parą. Nowe zapisy w tarczy antykryzysowej pozwolą im na wysłanie pracownika nawet na 30 dni przymusowego urlopu bez konsultacji z nim.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wczesne objawy raka piersi. Ich rozpoznanie może uratować życie
  2. Nie żyje trzykrotny mistrz olimpijski. Legenda przegrała z długą i ciężką chorobą
  3. Gwiazdy disco polo błagają o pomoc. Wielka tragedia, dom całkowicie spłonął
  4. Dwóch nastolatków tygodniami znęcało się nad niepełnosprawnymi. Skandaliczne sceny w południowej Polsce
  5. Tarcza 4.0 pozwoli pracodawcy obciąć pracownikowi pensję. Nawet o połowę i na długi czas
  6. Czy można jeść truskawki, poziomki lub agrest prosto z krzaka? Porażająca historia Dominiki obrazuje co może się stać

PogrzebJak wygląda pogrzeb zmarłego z koronawirusem? Pan Maciej ujawnił porażający opis procedurCzytaj dalej

źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News