ZUS odesłał Ci pieniądze na konto? Masz bardzo poważny problem

ZUS odesłał Ci pieniądze na konto? Masz bardzo poważny problem Źródło: .

Pieniądze z ZUS-u niespodziewanie wróciły na konto - taką sytuację mogło ostatnio zaobserwować wielu przedsiębiorców. Jest to niepokojący sygnał, którego nie wolno ignorować. Może oznaczać, że doszło do poważnego błędu - warto się tym szybko zainteresować.

Pieniądze wróciły na konto firmy - chociaż brzmi to obiecująco, może być to początek poważnych problemów. Sytuacja dotyczy firm zajmujących się między innymi sprzedażą elektroniki, obrotem paliwami opałowymi, złomem lub budowlanką. Przedsiębiorcy działający w tych branżach powinni uważnie patrzeć na firmowe konto, bo w związku z ostatnią reformą przeprowadzoną przez Ministerstwo Finansów mogą ucierpieć zarówno oni, jak i ich pracownicy.

Pieniądze mogą nigdy nie trafić do ZUS-u

Wystarczy popełnić jeden nieduży błąd, aby spowodować spore zamieszanie. Chodzi o obowiązujący od 1 listopada split payment, czyli Mechanizm Podzielonej Płatności. W teorii ma on ułatwiać przedsiębiorcom rozliczanie się z klientami i z ZUS-em, w praktyce nie wszyscy zostali o nim odpowiednio poinformowani. Każdy przedsiębiorca otrzymał od banku dodatkowy, bezpłatny rachunek VAT, który działa przy firmowym koncie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na zwykłe konto trafiają pieniądze od nabywcy za kupiony towar, a kwota odpowiadająca podatkowi VAT trafia na konto VAT. Pieniądze z konta VAT mogą być przeznaczone jedynie na opłacanie podatków i składek. Pozornie to idealne uproszczenie, które oszczędzi przedsiębiorcom wielu kalkulacji. W praktyce zdarzają się różne problemy.

Rzecznik ZUS wyjaśnia sytuację

Chodzi o to, że jeżeli przedsiębiorca opłaci składki emerytalno-rentowe z konta VAT i zaznaczy w przelewie, że chce zastosować metodę split payment, pieniądze w ogóle nie trafią do ZUS-u.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje słynna modelka. Jej zmasakrowane ciało znaleziono pod mostem
2. Bardzo niepokojące doniesienia po upadku Piotra Żyły. Kibice zadrżeli gdy zobaczyli jego twarz (zdjęcie)

- Jeśli ktoś do opłacenia składek wykorzystał metodę split payment, to na pewno otrzymał zwrot przelanych środków. Zakład, zgodnie z prawem, nie może przyjąć takiego przelewu, bo musiałby mieć konto do rozliczeń płatności VAT - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS-u.

Informuje również, że jeżeli wystąpi taka sytuacja, przedsiębiorca powinien natychmiast przesłać pieniądze ponownie, tym razem za pomocą normalnego przelewu. Krajowa Izba Rozliczeniowa zwróciła się już do banków, aby zablokowały możliwość wykonywanie przelewów składkowych z kont VAT.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Uważaj na te 3 znaki zodiaku! To paskudni manipulanci, nie cofną się przed niczym dla własnych korzyści
  2. Turystka zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie. Gdy później oglądała fotografię była sparaliżowana, aparat uchwycił trudną do wytłumaczenia rzecz
  3. Niewyobrażalna tragedia podczas świątecznego jarmarku, nie żyje dziecko. Wyjątkowo okropna śmierć za granicą
  4. Odkopano niezwykłe zdjęcie Rydzyka z młodości, nie wygląda jak ksiądz. Tajemnicza historia redemptorysty
  5. 5 tys. zł mandatu za spacer z psem. Wystarczy zapomnieć o JEDNYM

źródło: fakt

Następny artykuł