Może twojej rodzinie też się należy. Nawet kilkanaście tysięcy złotych

Może twojej rodzinie też się należy. Nawet kilkanaście tysięcy złotych Źródło: PhotoMIX Company/Pixabay

Trwają prace nad nową ustawą. Możliwe, że świadczenia pieniężne obejmą także twoją rodzinę. Pieniądze w kwocie nawet kilkunastu tysięcy złotych mogą trafić aż do 22 tysięcy Polaków.

Decyzją posłów w Sejmie przyjęta została ustawa, co więcej prezydent Andrzej Duda zgłosił już swoje poprawki, a teraz prace będą odbywać się w Senacie. Pieniądze mają trafić do osób, które w latach 1939-1956 były zesłane lub deportowane do Związku Sowieckiego. Podczas głosowania w Sejmie 440 posłów było za przyjęciem ustawy, trzech połów było przeciw. 

Pieniądze dla osób zesłanych i deportowanych. Ile średnio może wynieść nowe świadczenie?

Dzięki nowej ustawie przyznane zostaną jednorazowe świadczenia pieniężne. Średnio osoby zesłane lub deportowane mogą otrzymać około 13 tysięcy. Wysokość świadczeń będzie zależna od długości okresu przebywania na zesłaniu lub deportacji w Związku Sowieckim. Wliczany będzie każdy miesiąc w latach 1939-1956. W ustawie zaznaczone jest, że jednorazowa wypłata nie może być mniejsza niż 2,4 tysięcy złotych. 

Pieniądze z nowego świadczenia mają być rekompensatą dla wszystkich, którzy przez lata czuli się nierówno potraktowani, a także, by zaspokoić roszczenia zesłanych lub deportowanych do Związku Sowieckiego w latach 1939-1956. Prezydent Andrzej Duda zaproponował, by pieniądze były przyznawane na wniosek. Polacy mieliby składać go do szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zgodnie z szacunkami świadczenia mogą zostać przyznane około 22 tysiącom Polaków. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Pieniądze zostaną wypłacone tylko na wniosek

Zgodnie z ustawą we wniosku o przyznanie nowego świadczenia musi się znaleźć oświadczenie o tym, że nie zostało uzyskane odszkodowanie ani zadośćuczynienie na podstawie ustawy z 1991 roku. Co więcej, pieniądze wypłacone osobom zesłanym i deportowanym będą wolne od egzekucji, a także nie będą wliczać się do dochodu i zostanie zwolnione od podatku. 

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Złe wiadomości

2. Dziewczynka ze zdjęcia nie żyje, jej siostrzyczka walczy o życie. Ogromny ból, mama była bezradna

3. Pierwsze objawy zawału serca. Nie wolno ich lekceważyć

Oszacowano już, że do Polaków ma trafić około 290 milionów złotych. W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać, że średnio na deportacji lub w obozie przebywano około 66 miesięcy, co średnio ma oznaczać ponad 13 tysięcy złotych dla jednej osoby. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Mateusz Borek nie wytrzymał. Został zapytany na wizji o zdjęcia swojego nagiego ciała, posypały się wulgaryzmy, awantura na wizji
  3. Ależ afera, przerwano milczenie ws. nieślubnego dziecka księcia Karola. Media weszły w posiadanie niebywałych dowodów
  4. Polski polityk oskarżony o straszną zbrodnię. Media dotarły do niewyobrażalnych ustaleń
  5. Zła wiadomość, wielu Polaków może dużo stracić. Mało kto wiedział
  6. Nie ma odwrotu, Aleksander Kwaśniewski podjął niespodziewaną decyzję. Wielu nie dowierza
  7. Mandat za brak dystansu na plaży? Policjanci odpowiadają, jak jest z karaniem na plażach
  8. Joanna Krupa przypadkiem pokazała kuchnię. Jest ogromne zaskoczenie, spodziewaliśmy się czegoś innego
  9. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News