Masz monetę 1zł? Ogromne szczęście, możesz zgarnąć majątek

Masz monetę 1zł? Ogromne szczęście, możesz zgarnąć majątek Źródło: adam_gorka/Pixabay

Pieniądze mogą mieć dużo większą wartość, niż się wszystkim wydaje. Kolekcjonerzy są w stanie wiele zapłacić, by cieszyć się pełną kolekcją monet z danego okresu. Jak wiadomo, im rzadziej moneta była wybijana, tym większą ma dziś wartość. Na jakie monety zwracać uwagę podczas przeglądania starych pamiątek? Koniecznie sprawdź złotówki, jedna z nich jest warta około tysiąca złotych.

Pieniądze z okresu PRL cieszą się ogromną popularnością wśród fanów numizmatyki. Okazuje się, że w tych czasach wybitych zostało wiele unikatowych monet, które dziś można sprzedać za wyjątkowo wysokie kwoty. Dowiedz się, za które monety możesz otrzymać jeszcze więcej pieniędzy. 

Pieniądze z okresu PRL

Zgodnie z tym, czego możemy dowiedzieć się z sieci na temat pieniędzy z okresu PRL, w mennicy w Warszawie i słowackiej Kremnicy wybijano wiele okazów, które dzisiaj są wyjątkowo cenne. Mowa nie tylko o monetach kolekcjonerskich, ale także tych, które znajdowały się w obiegu. 

Chyba najpopularniejszą monetą 5 zł jest ta z wizerunkiem rybaka z siecią. Wprowadzono ją do obiegu już w 1958 roku. Autorem zarówno rewersu, jak i awersu był uznany rzeźbiarz i medalier Józef Gosławski. W Polsce do obrotu wprowadzono 120 milionów sztuk tej monety. Wydaje się  to dużo, ale jednak dziś, kolekcjonerzy nie mogą ich zdobyć, a jej ceny na aukcjach osiągają zawrotne kwoty. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Pieniądze warte jeszcze więcej 

Na rok przed wprowadzeniem wartościowej dziś monety z rybakiem do obiegu weszła inna moneta, którą jeszcze trudniej odnaleźć. Mowa o monecie 1 zł z 1957 r. Wybijano ją przez trzydzieści lat, ale w obiegu znalazło się jedynie 800 milionów egzemplarzy. Jak wygląda wartościowa moneta? Jest to złotówka z gałązką laurową dookoła cyfry. 

1. Ogromny smutek po jej stracie pozostanie na lata. Właśnie poinformowano, że zmarła

2. Nagła wiadomość. Kolosalna zmiana dla milionów Polaków, wszystko już na dniach

3. Prowadziła zdrowy tryb życia. Jeden błąd doprowadził do śmierci 27-latki

Ile można za nią otrzymać? Moneta 1 zł z 1957 roku w idealnym stanie jest dziś warta około 1000 złotych. Jeżeli znajdziecie ją w swoich portfelach lub na strychu u dziadków, ale nie będzie ona w idealnym stanie, to nie ma się czym martwić. Zużyte egzemplarze z wyraźnymi oznakami użytkowania są nie mniej cenne. Na aukcjach można jest sprzedać niewiele taniej, niż te w idealnym stanie. 

uploaded

fot. Warszawskie Centrum Numizmatyczne

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wydawało się, że Polacy są na kolanach. Biało-czerwoni odwrócili losy meczu i pokonali Niemców
  2. Gotujesz rosół na kurczaku? Babcie ostrzegają, 1 część kury w ogóle się nie nadaje, nie wrzucajcie jej do garnka  
  3. Poznajecie ją? Polacy oszaleli na jej punkcie, jest obecnie najbardziej lubianą kobietą w naszym kraju
  4. Niebywała metamorfoza Agaty Dudy. Mamy nagranie, wszystko widać jak na dłoni
  5. Tragedia gorsza niż z koszmarów. W ojca i syna uderzył piorun, bezlitosny żywioł w polskiej miejscowości
  6. Nie żyje niemowlę, rodzice zatrzymani. Polskę obiegły tragiczne informacje

Źródło: Allegro

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News