Nawet do 4 tysięcy złotych zasiłku za koronawirusa. Wiadomo, kto może dostać tyle pieniędzy

Nawet do 4 tysięcy złotych zasiłku za koronawirusa. Wiadomo, kto może dostać tyle pieniędzy Źródło: Pixabay.com jarmoluk

Pieniądze z zasiłku za koronawirusa nie trafią do wszystkich, jednak wybrani dostaną nawet ponad 4 tysiące złotych. Wiadomo, kto będzie miał prawo do uzyskania zapomogi.

Pieniądze z zasiłku na czas pandemii koronawirusa mogą wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Na jaw wyszły szczegóły dotyczące projektu tarczy antykryzysowej. Żeby otrzymać świadczenie, należy spełnić kilka istotnych warunków. Nie wszyscy dostaną najwyższą kwotę.

Pieniądze z zasiłku trafią do poszkodowanych przez pandemię koronawirusa

Na zapomogę od państwa w czasie pandemii koronawirusa liczyć mogą właściciele małych firm oraz osoby pracujące na umowie o dzieło i umowie zlecenie. Na jaw wyszły szczegóły przyznawania zasiłku oraz kwoty, które zostaną przekazane w ręce potrzebujących obywateli.

Świadczenie wypłacać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale urzędnicy nie zrobią tego automatycznie. Każda osoba, która chciałaby skorzystać z zapomogi będzie musiała złożyć odpowiedni wniosek i wpisać w nim wysokość osiąganych przychodów, które  ZUS zweryfikuje z danymi Krajowej Administracji Skarbowej.

Wszyscy pracujący na własny rachunek, umowę zlecenie lub umowę o dzieło, będą mogli liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w 2020 roku. Oznacza to, że kwota zasiłku wyniesie 2080 złotych na rękę i nie będzie od niej potrącana składka na ZUS ani zaliczka na podatek.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeśli jednak sytuacja finansowa poszkodowanych pracowników lub właścicieli małych firm nie poprawi się w najbliższym czasie, będą mieli możliwość ponownego ubiegania się o świadczenie. Tarcza antykryzysowa opracowana przez polski rząd przewiduje możliwość ponownej wypłaty świadczenia. Oznacza to, że maksymalna kwota uzyskanego świadczenia wyniesie łącznie 4160 złotych.

Pieniądze zasilą budżety potrzebujących przedsiębiorców i pracowników

Osoby pracujące na tzw. umowach śmieciowych, będą miały prawo do świadczenia postojowego, ale muszą spełnić określone warunki. Umowa musi być zostać zawarta przed 1 lutego 2020 r., a wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy cywilnoprawnej musi wynosić co najmniej 50 proc. najniższego wynagrodzenia, czyli nie mniej niż 1300 zł.

Dzisiaj grzeje: 1. Zmarł mężczyzna przebywający na kwarantannie. Policjanci zastali w jego mieszkaniu straszny widok
2. Grupa nastolatków celowo kasłała na jedzenie w sklepie. Wszystko zarejestrowały kamery

Prawo do świadczenia będzie przysługiwać właścicielom małych firm z tytułu przestoju ekonomicznego, który trwał co najmniej 30 dni przed miesiącem, w którym składany jest wniosek o świadczenie, są jednak dwa warunki. Co ważne, świadczenie będą mogły uzyskać również osoby, które zawiesiły prowadzenie działalności gospodarczej po 1 marca 2020 r.

- Po pierwsze: Przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie świadczenia musi być niższy niż 15 681 zł (300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.). Po drugie: Świadczenie będzie przysługiwać, jeśli osoba rozpoczęła działalność przed 1 marca 2020 r. i nie zawiesiła jej, a przychód firmy w stosunku do poprzedniego miesiąca kalendarzowego uległ obniżeniu o co najmniej 15 proc. - poinformował portal "Fakt 24".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  2. Skoczek narciarski wyjechał na wakacje mimo epidemii. Fani oburzeni, nie pozostawili na nim suchej nici (FOTO)
  3. Już ponad pół tysiąca przypadków. Ministerstwo zakomunikowało kolejną falę zachorowań
  4. Stwierdzili nowy objaw koronawirusa. Miała go m.in. zarażona minister zdrowia
  5. Nagranie z kamerki ich poraziło. Rodzice nie mogli uwierzyć, co kot zrobił w łóżeczku ich małego dziecka

źródło: Fakt 24

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News