Szykuje się nowe 500 plus. Prezydent przedstawił, jak będzie wyglądać

Szykuje się nowe 500 plus. Prezydent przedstawił, jak będzie wyglądać Źródło: Piotr Molecki East News

Pieniądze mają popłynąć do potrzebujących wprost z rządowego funduszu. Andrzej Duda szykuje swoją ofertę kampanijną przed wyborami prezydenckim, które odbędą się już 28 czerwca 2020 roku. Ta obietnica może zapewnić mu ogromne poparcie.

Pieniądze dla każdej gminy z przeznaczeniem na inwestycje - to propozycja kampanijna Andrzeja Dudy, który stara sie o reelekcję w tegorocznych wyborach prezydenckich. Nowe 500 plus miałoby wspomóc samorządy po konsekwencjach spowolnienia gospodarczego, spowodowanego pandemia koronawirusa.

Pieniądze mają trafić do gmin

Andrzej Duda chce obiecać polskim samorządom minimum 500 tysięcy złotych wsparcia z przeznaczeniem na inwestycje w ramach nowej rządowej dotacji. Fundusz inwestycji miałby wspomóc gminy po kryzysie gospodarczym wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Warunkiem otrzymania świadczenia miałoby być wykorzystanie go na inwestycje, zarówno samodzielne, jak i będące wkładem własnym do projektów unijnych czy innych programów rządowych, tj. Fundusz Dróg Samorządowych. Dodatkowe pieniądze mogłyby zasilić powstające projekty i co znacząco może zwiększyć skalę realizowanych w gminach przedsięwzięć. Fundusz dla samorządów miałby rozdysponować minimum 5 mld. złotych.

- Suma byłaby dzielona między samorządy w zależności od ich wielkości. Algorytm przydziału środków jest właśnie opracowywany, może zależeć np. od liczby mieszkańców gmin lub uwzględniać także ich sytuację finansową z odpowiednimi preferencjami dla biedniejszych regionów - przekazał "Dziennik Gazeta Prawna".

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Pieniądze mają zostać przekazane na realizacje inwestycji

Choć rozwiązanie to wydaje się bardzo interesujące dla samorządów, powoduje ono jednak spore obawy ekspertów. Specjaliści przekonują, że jednorazowa forma wsparcia nie jest rozwiązaniem dla gmin, które jeszcze długo będą zmagać się z konsekwencjami spowolnienia gospodarczego, wywołanego przez pandemię.

‒ Wsparcie gmin w tak trudnej sytuacji ma sens, bo to pozwoli im mniej się zadłużyć. Ale tak rozumiany fundusz, pochodzący ze środków na walkę ze skutkami COVID-19, wygląda na działanie jednorazowe, a nam bardziej zależy na rozwiązaniu systemowym. Pytanie też, jak te pieniądze będą dzielone pomiędzy jednostki. Oby nie po uważaniu, bo wtedy klucz może być polityczny ‒ przekazał Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje uwielbiany aktor znany z największych hitów na TVP, TVN i Polsatu. Bardzo smutne informacje

2. Zajada się nimi wielu Polaków. Niestety są bardzo szkodliwe dla zdrowia

‒ Pieniądze mogą być do dyspozycji samorządów szybko, zapewne jeszcze w wakacje. [...] Samorządy za te pieniądze zamówią usługi w lokalnych firmach, napędzając koniunkturę na lokalnym rynku. To metoda na podanie tlenu gospodarce ‒ przekonuje z kolei polityk PiS w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Cudowny przepis na pierogi po polsku, pyszniejsze niż ruskie. Tajemnicą jest obłędny farsz
  2. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Kolejne obostrzenia. Tym razem chodzi o organizacje meczów
  3. Watykan potwierdził przykre doniesienia. Chodzi o papieża Franciszka
  4. Rząd zniósł kluczowy dla wielu Polaków zakaz. Już od 1 lipca
  5. Pojedziesz zatankować i ostro się zdziwisz. Zmiana obejmie wszystkich kierowców
  6. Wstrząsające nagranie z monitoringu windy. Kamera nagrała, co babcia robi biednemu dziecku

Źródło: Dziennika Gazeta Prawna

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News