Pieniądze na święta
Pixabay.com, autor: Argaion
Irmina Jach - 16 Grudnia 2020

Każda rodzina zapłaci średnio ponad 500 złotych. Właśnie ujawniono konkretne kwoty, chodzi o Boże Narodzenie

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Już za osiem dni zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy. Niestety, celebracja w rodzinnym gronie poważnie nadszarpnie budżety domowe Polaków. W tym roku przygotowania będą kosztować średnio 522 zł.

Tegoroczne święta będą znacznie skromniejsze niż dotychczas. Trwająca pandemia koronawirusa odbiła się na funduszach polskich rodzin. Aż 52 procent osób przyznaje, że obecnie nie ma w portfelu za dużo pieniędzy. Nie zamierzają jednak rezygnować z prezentów i bożonarodzeniowej uczty.

Boże Narodzenie nadszarpnie budżety Polaków

Raport przygotowany przez Federację Konsumentów, Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Syno Poland i ABR SESTA zdradza, w jaki sposób mieszkańcy naszego kraju chcą spędzić tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Wielu z nich będzie zmuszonych do uszczuplenia wydatków.

Przygotowania do świąt będą kosztować w tym roku średnio 522 zł. Kwota obejmuje przede wszystkim zakupy spożywcze. Polacy nie wyobrażają sobie świąt bez wigilijnych potraw. Barszcz z uszkami, pierogi i smażony karp są obowiązkowymi punktami w bożonarodzeniowym menu. W ubiegłym roku na ten cel wydawaliśmy średnio 610 zł.

Istotnym wydatkiem będą również prezenty, które obciążą budżet średnio kwotą 507 zł - to o 76 zł mniej niż przed pandemią. Tak jak w poprzednich latach mieszkańcy naszego kraju znajdą pod choinką przede wszystkim kosmetyki, perfumy, książki i słodycze.

Mateusz Damięcki pogrążony w żałobie. Przekazał wiadomość o śmierciMateusz Damięcki pogrążony w żałobie. Przekazał wiadomość o śmierciCzytaj dalej

Dzieci mogą liczyć na zabawki kreatywne i konstrukcyjne, lalki, pluszowe maskotki oraz książki, a młodzież na książki, czekoladki, gry i pieniądze. Duża część prezentów zostanie zakupiona stacjonarnie, w butikach i galeriach handlowych.

Z podarunków rezygnują przede wszystkim osoby po 54. roku życia, które mieszkają samotnie, nie mają dzieci lub wnuków i prowadzą skromny, lub bardzo skromny styl życia. 75 procent Polaków dokonuje takich zakupów mniej więcej osiem dni przed świętami.

Większość badanych zamierza pokryć wydatki z własnych środków finansowych. Tylko 9 procent zdecydowało się na kredyty i chwilówki. Reszta korzysta z form mieszanych lub wciąż nie wie, skąd weźmie pieniądze na święta.

Z raportu wynika, że oszczędności zgromadzone przez polskie rodziny pozwalają na przeżycie od jednego do trzech miesięcy, dlatego organizacja świąt nie stanowi znaczącego problemu. W najgorszej sytuacji są kobiety, osoby posiadające dziecko na utrzymaniu oraz osoby niepracujące lub pracujące na część etatu.

Czy pandemia koronawirusa wpłynęła na to, jak będą wyglądać tegoroczne święta w waszych domach? Zamierzacie ograniczyć wydatki spożywcze i sumy przeznaczane na zakup prezentów?

Pieniądze na święta

Źródło zdjęcia: Twitter @Radio ZET NEWS

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Sama remontuje domy innych, teraz Katarzyna Dowbor pokazała, jak mieszka. Kuchnia przyciąga wzrokSama remontuje domy innych, teraz Katarzyna Dowbor pokazała, jak mieszka. Kuchnia przyciąga wzrokCzytaj dalej

Źródło: Wirtualne media/Onet/Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News