Właśnie przyjęto nowe świadczenie. Od 2,4 tys. zł w górę

Właśnie przyjęto nowe świadczenie. Od 2,4 tys. zł w górę Źródło: pikio.pl

Pieniądze w wysokości od 2,4 tysiąca w górę. Właśnie przyjęto nowe świadczenie. Wiadomo już, kto będzie mógł otrzymać dodatkowe pieniądze.

Dobre wiadomości dla Polaków. Już podczas pierwszego czytania przyjęty został nowy projekt. Posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Konfederacji oraz PiS zagłosowali za tym, by wszyscy obywatele, którzy zostali zesłani lub deportowani do ZSRR w latach 1939-56 otrzymali dodatkowe świadczenia. Może to być kwota od 2,4 tysiąca miesięcznie. 

Pieniądze dla zesłanych i deportowanych do ZSRR

Okazuje się, że z nowego projektu skorzystać będzie mogło około 22 tysięcy osób. Obywatele otrzymają około 200 złotych za każdy miesiąc zsyłki. W projekcie przewiduje się, że świadczenie nie wyniesie mniej niż 2,4 tysiąca złotych. Pieniądze mają być przyznawane z uwzględnieniem tego, jak długo trwał okres deportacji i zesłania. Średnio świadczenia mogą wynieść nawet 13,2 tys. zł. 

Projekt ustawy, która własnie została przyjęta ma zagwarantować wszystkim zesłanym i deportowanym do ZSRR dodatkowe świadczenia pieniężne. Jak wiadomo, ze względu na wiek zesłanych i deportowanych Polaków, pieniądze powinny zostać wypłacone jak najszybciej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Pieniądze zostaną wypłacone po złożeniu odpowiedniego wniosku

Projekt ustawy został zaproponowany przez Andrzeja Derę, minister zaznaczył, że nowe przepisy mają "zniwelować nierówności i zaspokoić słuszne roszczenia obywateli polskich zesłanych lub deportowanych do ZSRR", którzy do dziś nie otrzymali żadnej rekompensaty za doznane cierpienia. 

- Te odszkodowania powinna wypłacać Rosja, ale Rosja nigdy do tego się nie przyzna i nigdy nie zapłaci. Rosja wyraźnie powiedziała: to nie jest ich sprawa; oni nigdy nie zapłacą. Niemcy się przyznali (do popełnionych zbrodni z lat wojny i okupacji - PAP) i Niemcy wypłacili, bo przez Fundusz Pojednania, tym ofiarom, które ucierpiały w wyniku drugiej wojny światowej; tym, którzy byli w obozach, tym, którzy byli w przymusowej pracy. A Rosja w ogóle tego nie uznaje. De facto to Rosja powinna zapłacić; Polska bierze to tylko dlatego, żeby ludziom dać zadośćuczynienie - przekazał Dera. 

Posłowie wszystkich klubów zgodzili się, że projekt powinien jak najszybciej wejść w życie. Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą, aby niezwłocznie odbyło się drugie czytanie projektu. Za przyjęciem projektu opowiada się także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dzisiaj grzeje: 1. Już od jutra. Wszystkich Polaków obejmie zniesienie uciążliwego zakazu

2. Pilna decyzja GIS. Produkty, którymi zajadają się tysiące Polaków wycofane ze sklepów, są niebezpieczne

Osoby, które będą starały się o pieniądze, będą zobligowane do złożenia odpowiedniego wniosku, w którym znajdzie się oświadczenie o nieuzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia w związku z ustawą z 1991 roku o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległości Polski. Świadczenie ma zostać zwolnione z podatku. Szacuje się, że wypłaty dodatkowych świadczeń mogą wynieść nawet 290 mln zł.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 6-latek bohatersko bronił swojej siostry przed dziką bestią. Odniósł poważne rany, ale jego heroizm został doceniony (FOTO)
  2. Fasolka kupowana przez wszystkich jest właśnie wycofywana ze sklepów. Feler odkryty po wypuszczeniu na rynek może być niebezpieczny dla zdrowia
  3. Tragedia nie do opisania, mieszkańcy i rodzina są zrozpaczeni. Zmarł zasłużony Polak
  4. Potężne trzęsienie ziemi i ostrzeżenia przed tsunami. Fatalne informacje z zagranicy
  5. Tysiące Polaków czekało od dawna. Minister potwierdziła, że nadchodzą zmiany
  6. Nie żyje panna młoda, zmarła po zjedzeniu ciastka. Powód okazał się wstrząsający

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News