Pieniądze będą wstrzymane
Pixabay.com Chronomarchie
Monika Majko - 15 Listopada 2020

Nagła zmiana planów. Minister wstrzymuje wypłatę pieniędzy dla dużej grupy Polaków

Pieniądze miały trafić do dużej grupy Polaków, minister przekazał najnowszą decyzje resortu. Wypłaty zostały wstrzymane.

Pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury miały zostać wypłacone ponad 2 tysiącom artystów, którzy złożyli wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister Piotr Gliński poinformował o wstrzymaniu wypłat w związku z kontrowersjami, które wywołała lista beneficjentów programu i przyznanych im kwot wsparcia.

Pieniądze nie trafią na razie do artystów

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury, który powstał, by wspomóc finansowo artystów tracących możliwość zarobku wskutek kryzysu w branży rozrywkowej w związku z pandemią koronawirusa.

Ze dofinansowania miało skorzystać ponad 2 tysiące artystów, a wśród nich znalazły się również bardzo znane nazwiska. Największe kontrowersje wywołały jednak kwoty wsparcia, które ministerstwo przyznało niektórym wnioskującym.

Lekarz z SOR-u zdradził, co wyrabia się za zamkniętymi drzwiami. Polacy nie mieli pojęciaLekarz z SOR-u zdradził, co wyrabia się za zamkniętymi drzwiami. Polacy nie mieli pojęciaCzytaj dalej

Ministerstwo przyznało m.in. 500 tysięcy złotych wsparcia Kamilowi Bednarkowi, 550 tysięcy złotych dla zespołu wokalisty disco polo Sławomira Świerzyńskiego oraz 750 tysięcy złotych trafi do Beaty Kozidrak. Te kwoty zszokowały Polaków, którzy od razu wyrazili swoje niezadowolenie z wykorzystywania państwowych funduszy w taki sposób.

Na początku Minister Kultury Piotr Gliński bagatelizował społeczne oburzenie, sugerując ironicznie we wpisie na swoim Twitterze, że jako ministerstwo "Przesuniemy te środki na wsparcie najbardziej aktywnych tweeterowiczów. Kultura na tym nie zyska, ale PR będzie OK". Dziś jednak szef resortu przekazał Polakom ważną decyzję o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury, który wzbudził tak wielkie kontrowersje.

- Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat - przekazał w niedzielę po południu minister kultury na Twitterze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Minister Piotr Gliński poinformował o decyzji resortu w sprawie Funduszu Wsparcia Kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Resort przypomniał, że sektor kultury jest jednym z najbardziej dotkniętych przez obecną sytuację obszarów gospodarki, a powrót do stanu sprzed pandemii będzie dla artystów niezwykle trudny. Resort wyjaśnia, że FKW został powołany by ten proces ułatwić.

- MKiDN jeszcze raz wyjaśnia, że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. [...] Ciężko doświadczony przez pandemię sektor kultury nie miał dotychczas przeznaczonego dla niego specjalnego programu wsparcia, jak sektor turystyczny czy transportowy. Fundusz Wsparcia Kultury jest właśnie takim programem. Dla gospodarki i przedsiębiorstw działających w kulturze, dla dziesiątków tysięcy zwykłych ludzi i ich rodzin - można przeczytać w komunikacie Ministerstwa Kultury.

Dzisiaj grzeje:

1. Zmarł legendarny gwiazdor telewizyjny, prowadził wiele programów. Trafił do szpitala po wypadku w domu

2. Michał Wiśniewski zdradził imię 5. dziecka. Fani wprost oniemieli, wspiął się na wyżyny kreatywności

3. Zrobiła z pozoru zwykłe zdjęcie grobu. Kiedy w domu przyjrzała się bliżej, zamarła, przerażający szczegół

Programu wsparcia kultury bronił także osobiście minister Gliński. W sobotę polityk tłumaczył, że o tym, kto otrzymał wsparcie nie decydowały względy osobiste, tylko algorytm, stworzony specjalnie w celu wyłonienia najbardziej potrzebujących podmiotów.

- Nasi przeciwnicy od początku pandemii bezwzględnie wykorzystują ją w grze politycznej. My tak nie postępujemy. Stworzyliśmy mechanizmy umożliwiające na równych prawach uzyskanie rekompensat z tytułu poniesionych strat podmiotom z wielu branż, w tym objętej restrykcjami. O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii. To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia - zapewniał minister Gliński.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Jeden z pierwszych objawów mogący świadczyć o nowotworze. Kiedy się pojawi, natychmiast reaguj
  3. Biały lew i biała tygrysica zostali rodzicami. Ich dzieci są niezwykłe
  4. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  5. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  6. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  7. Jarosław zaczął kisić kapustę. Nazajutrz zobaczył, że sok zamienił się w kompletny śluz, poradzili mu wlać wodę spod ogórków, efekt powala
  8. Zostały dwa tygodnie na wywiązanie się z obowiązku. Kary dla zapominalskich wyniosą nawet 5 tysięcy zł
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News