Pieniądze za smog
Pixabay.com gosiak1980
Monika Majko - 14 Listopada 2020

Każdy obywatel rocznie płaci nawet 3500 złotych. Wiemy na co idą pieniądze, poważny problem dotyczy wszystkich

Pieniądze są ogromne, każdy obywatel Polski traci co roku nawet do 3500 złotych. Zanieczyszczenie powietrza czyli potocznie smog, generuje ogromne straty finansowe dla krajów, które zmagają się z tym problemem.

Pieniądze są ogromne, a straty generuje zanieczyszczenie powietrza, z którym od lat zmaga się m.in. Polska. Smog powoduje ogromne koszty, które uderzają w Polską gospodarkę. Każdy obywatel kraju płaci za to nawet do 3500 złotych rocznie.

Pieniądze znikają, smog generuje ogromne koszty

Według najnowszych danych przekazanych przez Greenpeace, aż 8 miliardów dolarów dziennie, czyli ponad 30 mld zł świat traci na zanieczyszczeniach powietrza związanych z paliwami kopalnymi, potocznie zwanymi smogiem. W skali całego roku jest to 2,9 biliona dolarów, czyli ponad 11 bln zł, co daje 3,3 proc. światowego PKB.

Niebywałe doniesienia o Łukaszu Szumowskim. Ciężko uwierzyć co teraz robiNiebywałe doniesienia o Łukaszu Szumowskim. Ciężko uwierzyć co teraz robiCzytaj dalej

Smog to przypominające mgłę zanieczyszczenie powietrza, w którym znajdują się m.in. niebezpieczne dla zdrowia pyły zawieszone, a także gazy takie, jak tlenki azotu, siarki czy węglowodory aromatyczne. "Zawiesina" powstaje najczęściej wtedy, gdy panuje bezwietrzna pogoda, a także w okresie zimowym, gdy wiele mieszkańców częściej przemieszcza się za pomocą samochodów oraz zaczyna ogrzewać domy za pomocą palenia w starych piecach.

Koszty generowane przez smog dotyczą również Polski. Nasz kraj co roku płaci za zanieczyszczenie powietrza ok 21-38 mld dol., czyli ok 79-144 mld zł. W podobnej skali koszty wyceniono również w raporcie Deloitte, który oceniał koszt smogu w Polsce na ok. 111 mld zł.

Z kolei według raportu przedstawionego przez Łukasza Adamkiewicza, członka zespołu doradców w resorcie zdrowia, na forum senackiej komisji środowiska, smog kosztuje każdego Polaka od 300 do 800 euro w ciągu roku, czyli 6-16 tys. euro w ciągu 20 lat życia - zakładając, że koszt ten będzie stały. To daje ok. 1300 zł do 3500 zł rocznie i 26-70 tys. zł w ciągu 20 lat. Warto przy tym zaznaczyć, że Polacy są gotowi płacić więcej za prąd, gdyby oznaczało to czystsze powietrze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Każdy obywatel Polski płaci nawet do 3500 złotych za smog

Z kolei z raportu, przedstawionego na forum senackiej komisji środowiska przez Łukasza Adamkiewicza, który jest członkiem zespołu doradców w resorcie zdrowia, zanieczyszczenie powietrza kosztuje każdego mieszkańca Polski od 300 do 800 euro w ciągu roku, czyli 6-16 tys. euro w ciągu 20 lat życia. To wyliczenia oparte na założeniu, że koszt ten będzie stały.

Raport wskazuje, że ocznie każdy Polak zapłaci od 1300 zł do 3500 zł co daje 26-70 tys. zł w ciągu 20 lat. Co ciekawe, mieszkańcy Polski są gotowi płacić więcej za prąd, gdyby te pieniądze zapewniały czystsze powietrze w kraju nad Wisłą. Adamkiewicza twierdzi, że rocznie nasz kraj ponosi koszty rzędu 13-30 mld euro, czyli od 57-132 mld zł, a kwoty te są również zbieżne zarówno z danymi Greenpeace, jak i Deloitte.

Dzisiaj grzeje:

1. Wiceminister zdrowia zdradził, co stanie się już 18 listopada. Niebywałe doniesienia dla wielu Polaków

2. Uwaga: Pilna wiadomość dla Polek i Polaków. Od 5 grudnia nowe zasady, czeka nas ogromna zmiana dot. funkcjonowania na drodze

3. Premier Morawiecki nie mógł dłużej milczeć. Ważny apel do wszystkich Polaków

Ale finansowe straty związane ze smogiem to nie wszystko, a zanieczyszczenie powietrza ma również ogromny wpływ na zdrowie i życie Polaków. Według Ministra Klimatu Michała Kurtyki, rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera nawet 45 tys. osób. To m.in. ofiary przedwczesnych zgonów, wynikających m.in. z chorób wynikających z zanieczyszczeń tj. astma czy cukrzyca. W koszty wliczana jest również absencja w pracy, spowodowana chorobami oraz koszty ich leczenia.

Pod względem kosztów smogu na świecie Polska plasuje się w top 15 państw. na czele niechlubnego rankingu znalazły się kolejno Chiny, USA, Indie, Niemcy i Japonia, których roczne koszty wynoszą szacunkowo ponad 100 mld dol. Polska wraz z Meksykiem znajdują na 12. miejscu z kwotą 29 mld dol.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Porażające nagranie zza zamkniętych drzwi szpitala. Widać całą prawdę o wydarzeniach na oddziale
  2. Kobieta spojrzała na test ciążowy i była pewna. Winny jest jej kot
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Prawdziwa "bomba witaminowa". Przepyszna surówka z buraków, ogórków kiszonych i popularnych owoców
  7. Romans za kulisami "Rolnik szuka żony"? W sieci pojawił się zaskakujący wpis uczestniczki hitu TVP
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Business Insider

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News