Komu przysługuje prawo do zasiłku na dziecko z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola i żłobka? Ważne informacje

Komu przysługuje prawo do zasiłku na dziecko z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola i żłobka? Ważne informacje Źródło: Pixabay.com skyradar

Pieniądze wypłacane ze względu na zasiłek opiekuńczy - kto może starać się o wypłatę świadczeń? Co powinni zrobić rodzice, których dzieci nie mogą uczestniczyć w zajęciach ze względu na zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka?

Pieniądze dla rodziców, których dzieci nie mogą uczestniczyć w zajęciach, mogą zasilić kieszenie Polaków. Niewiele osób wie, komu przysługuje zasiłek opiekuńczy i jakie warunki trzeba spełniać, żeby otrzymać wypłatę świadczeń. Warto wiedzieć, jak można dostać dodatkowe pieniądze w sytuacji, która obecnie ma miejsce w kraju. 

Pieniądze z zasiłku opiekuńczego. Koronawirus i zamknięcie szkół

W związku z pojawieniem się w kraju koronawirusa szkoły, przedszkola, żłobki, ale także uczelnie wyższe zostały zamknięte. Zgodnie z wiadomościami, które pojawiają się w mediach, placówki publiczne mogą zostać zamknięte nawet do końca marca. Ryzyko zarażenia się wirusem może zostać zminimalizowane, jeżeli Polacy pozostaną w swoich domach.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W przypadku rodziców, którzy nie mają, możliwości pracy zdalnej, a nie mają z kim zostawić dzieci pod opieką, jest wyjście z sytuacji. Zgodnie z polskim prawem w wyjątkowych sytuacjach, kiedy zamknięte zostaną placówki szkolne, można starać się o zasiłek opiekuńczy. Są to pieniądze, które z ZUS-u mogą trafić do rodziców, jednak nie do wszystkich. 

Komu przysługują pieniądze z zasiłku opiekuńczego?

Do ostatnich dni zasiłek opiekuńczy został przyznany rodzicom dzieci do 8 roku życia. Jedak zgodnie z ustawą, która niedawno weszła w życie, wiek został podniesiony i na pieniądze mogą liczyć rodzice dzieci do 12 roku życia, jeżeli żłobek, przedszkole albo szkoła zostanie zamknięta. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek na druku Z-15A. 

Trzeba wiedzieć, że pieniądze zostaną wypłacone, tylko tym osobom, którym przysługuje ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% pensji podstawowej i nie może przekraczać 14 dni, niezależnie od ilości dzieci. 

Dzisiaj grzeje: 1. Oficjalnie: 7 nowych przypadków zachorowań na koronawirusa w Polsce. Nowe miasto na mapie zakażeń
2. 
Tata zarażonej koronawirusem dziewczynki złamał kwarantannę. Powód nie mieści się w głowie

Rodzice, którzy wychowują dziecko do 14 roku życia, mogą poprosić pracodawcę o urlop na dziecko. Zgodnie z polskim prawem, każdemu pracownikowi przysługują 2 dni opieki nad dzieckiem. Za dwa dniu urlopu, pracodawca zobowiązany jest zapłacić pełne wynagrodzenie. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tom Hanks zarażony koronawirusem. Infekcja może być dla niego szczególnie niebezpieczna
  2. To koniec sezonu skoków narciarskich? Kamil Stoch może skorzystać na odwołaniu zawodów
  3. Mamy przełom ws. koronawirusa? Naukowcy informują o skutecznym leku, jest znany od 70 lat
  4. Pilne ostrzeżenie dla całej Polski, sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Są ofiary śmiertelne i ranni
  5. Rodzina Witolda Pyrkosza ukrywała przed nim wielką tajemnicę. Wyszła na jaw dopiero lata po jego śmierci
  6. Niemal nikt nie wie, że każda kasa w Lidlu ma ukrytą funkcję. Mało kto jej używa i bardzo źle

źródło: fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News