Ekonomista PiS chce Konopnickiej na 800 zł banknocie. Uzasadnienie jest tak absurdalne, że ręce opadają

Ekonomista PiS chce Konopnickiej na 800 zł banknocie. Uzasadnienie jest tak absurdalne, że ręce opadają Źródło: Flickr/Narodowy Bank Polski

Pieniądze w Polsce, a dokładniej banknoty polskiego złotego, upamiętniają zaszczytne postaci historyczne. Znalezienie się na nich jest wielkim wyróżnieniem. Ekonomista PiS wpadł na nowatorski pomysł umieszczenia Marii Konopnickiej na 800 zł. Jego uzasadnienie jednak mocno rozczarowuje.

Pieniądze w Polsce ozdobione są tylko i wyłącznie podobiznami polskich władców. Wyjątki stanowią banknoty kolekcjonerskie, które nie biorą udziału w powszechnym obiegu monetarnym. Ekonomista PiS wpadł na pomysł przełamania tej hegemonii królów i zaproponował, żeby na banknocie 800 zł upamiętnić Marię Konopnicką. Swój pomysł wytłumaczył w dość absurdalny sposób. 

Pieniądze upamiętniają ważne postacie historyczne

Pieniądze są czymś z czym Polacy mają nieustannie do czynienia. Dlatego tak istotne jest, jakie postacie zostały upamiętnione na poszczególnych banknotach.

Teraz ekonomista PiS, Eryk Łon, przedstawił swój kontrowersyjny pomysł dotyczący banknotu 800 zł. Według niego powinna się na nim znajdować podobizna polskiej pisarki Marii Konopnickiej. Powód, dla którego jest to dla niego idealna kandydatka, jest dość dziwny. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Maria Konopnicka na banknocie 

Eryk Łon znany jest z pewnych ekscentrycznych poglądów.  Słynie bowiem z wiązania objawień fatimskich z polską polityką monetarną. Wiara w przesądy nie przeszkodziła mu jednak w byciu członkiem Rady Polityki Pieniężnej. 

Ekonomista zaproponował wprowadzenie nowego banknotu o nominale 800 zł i umieszczeniu na nim Marii Konopnickiej. Warto przypomnieć, że do tej pory na polskich pieniądzach znajdowali się jedynie władcy. Pomysł Łona, można by odczytać jako gest w kierunku walki o równouprawnienie kobiet, ale nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Ekonomista PiS podał zupełnie inne wyjaśnienie. 

Kluczowy według niego jest fakt, że Maria Konopnicka wychowała ośmioro dzieci. Nie chodzi więc nawet o artystyczny kunszt polskiej pisarki, ani o jej miejsce w polskiej literaturze. Najważniejsza dla Eryka Łona jest jej rola jako matki, która urodziła i wychowała gromadkę dzieci. 

Szansę na realizację tego pomysłu są dosyć nikłe. Mogłoby się to wydarzyć ewentualnie jako edycja kolekcjonerska. Widać, że ekonomista PiS nie doczytał zbyt dokładnie biografii, Marii Konopnickiej, gdyż wygląda na to, ze nie ma pojęcia o tym, że poza byciem matką ośmiorga dzieci, autorka "Roty" przez wiele lat żyła w związku partnerskim z Marią Dulębianką. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Beata Tyszkiewicz miała romans z 30 lat młodszym aktorem! On miał 24 lata, ona 54. Nie uwierzycie, z kim!
  2. Stan zdrowia Tomasza Golloba jest bardzo ciężki. „Ciało odmawia mi posłuszeństwa, ból czuję non-stop”
  3. Nie żyje jeden z członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 20 lipca
  4. 15 niesamowitych rzeczy, które Twój pies wie o Tobie. Niektóre sprawią, że złapiesz się za głowę
  5. Fani są zrozpaczeni. Uwielbiany gwiazdor disco-polo wydał oficjalne oświadczenie, odszedł już na zawsze
  6. Dzieci żegnały się z umierającą mamą. Spojrzały na tatę i zamarły, coś strasznego

Źródło: INN Poland

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News