Banknoty przenoszą koronawirusa? WHO wydało oficjalne stanowisko

Banknoty przenoszą koronawirusa? WHO wydało oficjalne stanowisko Źródło: pixabay pimompi

Pieniądze wydawane są dziś głównie przy pomocy kart płatniczych. Na całym świecie pojawiły się rekomendacje, by przeprowadzać transakcje bezgotówkowe w związku z sytuacją związaną z kornonawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia wydała oficjalne oświadczenie, w którym pojawiła się informacja o tym, czy pieniądze mogą przenosić COVID-19.

Pieniądze stały się w ostatnich dniach przedmiotem sporu. Spółka Euronet postanowiła zwrócić się do WHO z pytaniem, czy banknoty rzeczywiście mogą nieść ryzyko zarażenia się koronawirusem. W tej sprawie wydane zostało oficjalne oświadczenie.

Pieniądze przestały być wypłacane z bankomatów. Epidemia zmieniła sposób płatności 

W związku z epidemią koronawirusa pojawiło się wiele apeli, by Polacy korzystali z transakcji bezgotówkowych. Wskazywano, że płacenie przy pomocy banknotów może nieść za sobą ryzyko zarażenia się koronawirusem. Sytuacja ta spowodowała, że Polacy przestali korzystać z bankomatów, by wypłacać pieniądze. Lobby bezgotówkowe już odczuło korzyść płynącą z tej sytuacji. 

Jednak Euronet Polska zauważyło, że WHO wcale nie stwierdziło, że banknoty przenoszą koronawirusa. W związku z pojawianiem się wielu informacji, które mogły dezinformować obywateli, spółka zgłosiła się do Światowej Organizacji Zdrowia, by ta rozwiała wątpliwości w sprawie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Kontakty międzyludzkie są głównym źródłem napędzającym transmisję COVID-19. Przestrzeganie właściwej higieny rąk i zaleceń dotyczących kasłania oraz kichania, ograniczanie kontaktu i zachowanie dystansu pozwalają minimalizować rozprzestrzenianie się COVID-19 – przekazała dr Paloma Cuchi, szefowa WHO w Polsce.

Pieniądze, karty płatnicze, wózek w sklepie 

Wszystkie powierzchnie, które mają kontakt z człowiekiem zarażonym COVID-19 mogą być nośnikami wirusa. Zarazki mogą być zarówno na pieniądzach, kartach płatniczych, terminalach, a także wózkach w sklepach. 

- Robienie z gotówki kozła ofiarnego przez niektóre agencje i media jest nieodpowiedzialną pseudonauką lub uprzedzeniem, ponieważ może odwrócić uwagę obywateli od ryzyka infekcji na wszystkich innych płaszczyznach ich codziennego życia - przekazał Mike Lee, prezes ATMIA, amerykańskiego stowarzyszenia właścicieli bankomatów.

Dzisiaj grzeje: 1. Zapowiada się kolejny smutny dzień dla Polaków. MZ właśnie podało przygnębiające informacje

2. Mateusz Morawiecki: Przedłużamy wszystkie obostrzenia. Wiadomo dokładnie, do kiedy będą zamknięte szkoły

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Zakładu Higieny, a także WHO, każdorazowy kontakt z powierzchniami, z którymi kontakty miały lub mogły mieć inne osoby, powinien kończyć się myciem rąk wodą z mydłem przez minimum 30 sekund. Światowa Organizacja Zdrowia wielokrotnie podkreślała, jak ważna dzisiaj jest higiena, która teraz stawiana jest na pierwszym miejscu, jak działanie przeciwdziałające zarażeniu się koronawirusem

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dramatyczny list lekarza. Sytuacja w niektórych z polskich szpitali jest bardzo zła
  2. Mistrz świata zamordowany przed swoim domem. Sportowiec osierocił trójkę dzieci
  3. Nie wytrzymała i ujawniła sekret królowej, o którym wiedzieli tylko najbliżsi. Wiele osób będzie oburzonych
  4. Ostrzegali przed koronawirusem, nikt ich nie słuchał. Teraz mówią o kolejnych zagrożeniach, których powinniśmy się bać
  5. Pierwsze święta bez Pawła Królikowskiego. Zostawił rodzinie niebywały prezent, "dar od losu"
  6. 8 policjantów urządziło skandalicznego grilla nad jeziorem. Złamali obostrzenia, nie mieści się w głowie

źródło: moneypl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News