Musisz napisać do ZUS-u, że żyjesz. Inaczej odbiorą emeryturę

Musisz napisać do ZUS-u, że żyjesz. Inaczej odbiorą emeryturę Źródło: Wikimedia Commons/Henryk Borawski

Jeśli pobierasz pieniądze z ZUS, to możesz otrzymać dziwne pismo. Lepiej sprawdź skrzynkę, przegapienie wiadomości może mieć fatalne konsekwencje.. Urzędnicy będą chcieli upewnić się czy jeszcze żyjesz.

ZUS chce sprawdzić, czy beneficjenci pobierają pieniądze zgodnie z prawem. Dlatego też zaczął rozsyłać do emerytów za granicą listy z pytaniem, czy jeszcze żyją. Urząd obawia się, że z racji pobytu poza Polską mogą nie mieć aktualnej informacji o zgonie i w związku z tym rodzina może pobierać świadczenie bezprawnie.

ZUS sprawdza czy pieniądze faktycznie trafiają do emerytów

Jak podała Gazeta Wyborcza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał ponad 54 tysiące listów do beneficjentów programu emerytalnego, którzy mieszkają za granicą. Aby dalej mogli otrzymywać pieniądze muszą odpowiedź na list, potwierdzając tym samym, że dalej żyją. 

Według ZUS to jedynie metoda sprawdzenia, czy pieniądze trafiają we właściwe ręce, gdyż ich zdaniem często dochodzi do przekrętów, w wyniku których emerytury dostają krewni i znajomi. Wiadomości mają być dostarczenie na adres, które zostały podane przez emeryta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli nie otrzymają w wyznaczonym czasie odpowiedzi, wysyłają upomnienie, a jeśli to również nic nie da, wstrzymają wypłacanie świadczeń.

Okazuje się, że potwierdzenie tego, że się żyje w ZUS, jest bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeśli wydaje ci się, że wystarczy wypełnić wniosek i odesłać list, to jesteś w błędzie. Okazuje się, że ZUS wymaga poświadczenia o tym, że podpis został złożony przez świadczeniobiorcę osobiście. W tym celu emeryt mieszkający za granicą musi się udać do ambasady lub konsulatu. Można to też zrobić w urzędzie danego kraju.

Dzisiaj grzeje: 1. Rozwiodła się z mężem, który bił ją i dzieci. 10 lat później dostaje list i zamiera
 
2. Media dotarły do informacji o stanie zdrowia Kaczyńskiego. Konieczna jest kolejna operacja

Co ciekawe, jak informuje Gazeta Wyborcza, realizacja podobnej procedury jest możliwa przez internet. Jednak na razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zamierza stosować tej metody, preferując papierowe rozwiązanie problemu, co niestety będzie kosztować emerytów znacznie więcej czasu. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pierogi cebulaki są prawdziwym hitem wśród gospodyń. Prosty farsz nieziemsko smakuje i jest bajecznie prosty do zrobienia
  2. Tak wyglądają pogrzeby księży. Znacznie różnią się od pochówku normalnych osób, będziecie zdumieni
  3. Zakwas na barszcz wg Magdy Gessler to prawdziwa rewelacja. Przepis robi furorę, domownicy będą błagać o dokładkę
  4. Tadeusz Rydzyk zawstydził wiernego na oczach całego kościoła. "Prawda, że jeszcze ładny?"  
  5. Niemiecka sieć wprowadziła OSOBNE kasy dla Niemców i Polaków. Klienci nie kryją oburzeni

Źródło: Business Insider

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News