Trzymasz swoje oszczędności w banku? Nie mamy dobrej wiadomości

Trzymasz swoje oszczędności w banku? Nie mamy dobrej wiadomości Źródło: pikrepo

Pieniądze trzymasz w banku? Okazuje się, że nie ma dla ciebie dobrych wiadomości. Informacje na temat lokat oszczędnościowych zostały podsumowane, a z nich wyciągnięto porażające wnioski. Niestety, dziś oszczędzanie w kraju nie wygląda tak, jak przed laty. Istnieją jednak metody, by rozwiązać te problemy.

Pieniądze, które trafiają na lokaty bankowe, zgodnie z oprocentowaniem, powinny w krótszym lub dłuższym okresie mnożyć odkładane sumy. Niestety, okazuje się, że prawda jest zupełnie inna. Nawet jeśli na lokatach proponowane jest wyższe oprocentowanie, w praktyce nie ma mowy o żadnych oszczędnościach. 

Oszczędzanie na lokatach bankowych to fikcja 

Oprocentowanie na lokatach w bankach w ostatnich miesiącach drastycznie spadło. Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku wynosiło 1,52 procent. Dziś o takim oprocentowaniu można jedynie pomarzyć. Zgodnie z najnowszymi danymi, jakie opublikował Narodowy Bank Polski, wynika, że średnie oprocentowanie na lipiec wyniosło 0,36 procent. Warto zaznaczyć, że na tle innych krajów w Unii Europejskiej, Polska nie znajduje się na szarym końcu. Najgorzej jest w Danii, gdzie oprocentowanie wynosi - 0,06 procent. Czy jednak oznacza to, że odkładając pieniądze na lokacie, można oszczędzić? Niestety nie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Przy oszczędzaniu pieniędzy w bankach nie bierze się pod uwagę, tylko nominalnego oprocentowania. Wielkie znacznie ma także czas, w którym pieniądze tracą na wartości. Przypomnijmy, Polska miała drugą najwyższą inflację w Unii Europejskiej. Patrząc więc na wzrost cen, na które miała wpływ inflacja i oprocentowanie nominalne, można zobaczyć, jak szybko pieniądze tracą na wartości. I tu niestety, także nie ma dobrych wiadomości. Obecnie oprocentowanie realne wynosi w rzeczywistości -3,38 procent. 

Dzisiaj grzeje: 1. Media właśnie obiegło potwierdzenie. Uczniowie przechodzą na nauczanie zdalne, sytuacja w placówce wymknęła się spod kontroli

2. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

3. Ujawniono plan Morawieckiego. Fatalna wiadomość dla tysięcy Polaków

Pieniądze uciekają przez palce. Jak dziś oszczędzać w Polsce?

Patrząc na te dane widać dokładnie, że w Polsce odkładając pieniądze na lokacie, nie ma żadnej mowy o oszczędzaniu. Wpłacając pieniądze do banku, Polacy będą jedynie stratni. Istnieją możliwości, by w obecnej sytuacji, zaoszczędzić pieniądze. Portal businessinsider.com.pl podpowiada aż pięć sposobów na oszczędzanie, a wśród nich znalazło się rozważenie: obligacji skarbowych indeksowanych inflacją, obligacje premiowe, fundusze inwestycyjne, inwestycja w metale szlachetne oraz odkładanie oszczędności emerytalnych. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie ma wątpliwości, fatalne informacje dla emerytów. Wszyscy byli w błędzie?
  2. Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 lat
  3. Bardzo smutne wyznanie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Usłyszała od lekarzy porażającą diagnozę
  4. Tragedia w północnej Polsce. Umierał na oczach rodziny, wielki ból
  5. Ogromna wpadka gwiazdy TVP na festiwalu w Opolu. Wszyscy patrzyli tylko na jej nogi, dramat
  6. Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich nawóz do storczyków. Rosną po nim jak szalone

Źródło: Interia, Businessinsider

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News