pieniądze dopłaty do czynszu
Pixabay.com, autor: Arcaion
Joanna Szwalikowska - 6 Stycznia 2021

Nawet 1500 zł miesięczne od państwa przez pół roku. Zostało mało czasu na wnioski, wiemy kto może skorzystać

Pieniądze w postaci specjalnych dopłat do czynszu już możliwe do uzyskania. Nowy rządowy program właśnie startuje, w związku z czym możliwe jest składanie wniosków. Należy się pospieszyć, zostało mało czasu. Kto może skorzystać oraz na jakich zasadach się to odbywa?

Dodatkowe pieniądze, czyli dopłaty do czynszu to program, który przedstawiany był już w maju przez wicepremier i minister rozwoju Jadwigę Emilewicz. Skierowany on został do lokatorów, którzy w związku z pierwszą falą koronawirusa znacznie ucierpieli finansowo.

Dopłaty do czynszu, czyli dodatkowe pieniądze. Każdego miesiąca przez pół roku możemy otrzymać nawet 1500 złotych

Osoby wynajmujące mieszkanie komunalne, w Towarzystwie Budownictwa Społecznego lub na wolnym rynku mają możliwość skorzystania z programu dopłat do czynszu. Znamy zasady, na których można otrzymać półroczne wsparcie.

Choć o dopłatach do czynszu głośno było już kilka miesięcy temu, dopiero teraz faktycznie możemy ubiegać się o pieniądze.Ustawa została już uchwalona i opublikowana w Dzienniku Ustaw, w związku z czym możliwe jest składanie wniosków o zapomogę.

Polacy są podzieleni, burza w sieci. Niewiarygodne, co Andrzej Duda powiedział do pani IrenyPolacy są podzieleni, burza w sieci. Niewiarygodne, co Andrzej Duda powiedział do pani IrenyCzytaj dalej

Skorzystać z programu mogą osoby, które wynajmują mieszkania komunalne, w Towarzystwie budownictwa Społecznego czy wynajęte od osób prywatnych, lub firmy. Podstawowym warunkiem możliwości ubiegania się o dodatkowe pieniądze, jest bycie najemcą mieszkania na dzień 15 marca 2020 roku.

Co ważne, nie musi być to ten sam lokal, w którym mieszkamy obecnie. Kolejną istotną informacją jest to, że właściciele mieszkania nie mają możliwości skorzystanie ze wsparcia. Jest ono skierowane wyłącznie do osób wynajmujących lokale, które z powodu epidemii koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Aby uzyskać wsparcie w postaci półrocznego dodatku w wysokości 1500 złotych miesięcznie, należy złożyć odpowiedni wniosek o dodatek mieszkaniowy w urzędzie gminy. Określone zostały jasne kryteria w kwestii dochodów, a także metrażu mieszkania wynajmowanego przez osobę ubiegającą się o pieniądze.

Dodatek mieszkaniowy przysługiwać może jedynie w przypadku, gdy dochody na jedną osobę nie przekraczają 1500 złotych lub 2100 złotych, jeśli mowa o osobach samotnych. Metraż mieszkania na jedną osobę nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych, na dwie - 40 mkw, na trzy - 45 mkw, na cztery 55 mkw, na pięć - 65 mkw, z kolei na sześć - 70 mkw, informuje portal „Fakt”.

We wniosku należy uwzględnić, że ubiegamy się nie tylko o dodatek mieszkaniowy, ale również o dodatek do czynszu. Wówczas dochód miesięczny musi być niższy o 25 proc. niż w roku poprzednim, czyli 2019. Resort rozwoju w rozmowie z portalem zdradził, że organ zajmujący się rozpatrywaniem związku będzie miał miesiąc na wydanie decyzji, czyli tyle samo co w przypadku wniosku o sam dodatek mieszkaniowy.

Dopłata wynosi 75 proc. czynszu. Razem z dodatkiem mieszkaniowym można otrzymać maksymalnie 1500 złotych miesięcznie przez pół roku. Co ważne, najemca nie dostaje pieniędzy do ręki. Mają one trafić do właściciela mieszkania lub osoby wynajmującej je w celu np. spłaty zadłużenia za poprzedni rok. Wszyscy, którzy chcą ubiegać się o pieniądze, powinni się pospieszyć. Wnioski można złoży do 31 marca 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News