Warto przeszukać kieszenie. Pozornie zwykłe 50 gorszy jest warte mnóstwo pieniędzy, chodzi o jeden szczegół

Warto przeszukać kieszenie. Pozornie zwykłe 50 gorszy jest warte mnóstwo pieniędzy, chodzi o jeden szczegół Źródło: pikio.pl

Warto przejrzeć pieniądze, które trzymamy w portfelu, a w szczególności monety. Okazuje się, że niektóre z nich mogą mieć znacznie wyższą wartość niż na nominale. Z pozoru nawet groszowe monety mogą być warte kilkadziesiąt, a w skrajnych przypadkach kilkaset złotych. Dlatego następnym razem zanim wydasz "drobniaki", koniecznie je przejrzyj.

Pieniądze w postaci monet czy banknotów to nie tylko środki płatnicze, ale, w rzadkich przypadkach, przedmioty kolekcjonerskie. Numizmatycy chętnie polują na rzadkie monety i umieszczają je w swoich kolekcjach. Za niektóre z pozoru zwykłe monety, potrafią zapłacić niemałe kwoty. Warto przyjrzeć się także banknotom.

Twoje pieniądze mogą być warte znacznie więcej

Od 1990 roku Mennica Polska zaczęła bić nowe monety, niedługo po transformacji ustrojowej. W 1995 roku przeprowadzono denominację, która miała poradzić sobie ze skutkami ogromnej inflacji, jaka dotknęła Polaków u schyłku PRL. Wtedy też do obiegu weszły znane nam monety i banknoty. Te najstarsze mają najwyższą wartość.

Jak podaje redakcja Bezprawnika, najcenniejsze są monety z 1991 roku, czyli z "pierwszych bić". 50 groszy z tego rocznika, jest warte około 50 zł. 20 groszówka z 1991 roku, może kosztować nawet 120 zł. Z kolei komplet monet 1 grosz, 2 grosze, 5 groszy, 10 groszy, 20 groszy, 50 groszy i 1 złotówka z 1992, mogą kosztować około 69 zł. Jednak aby monety faktycznie były tyle warte, trzeba spełnić jeden warunek.

Jest jeden istotny szczegół - od tego zależy wartość monety

DALSZA CZĘŚĆ TESTU POD GALERIĄ

Monety muszą być w stanie menniczym, czyli być nieużywane. Łatwo je rozpoznać, wyglądają po prostu jak nowe, nie zdążyły przejść przez setki, jak nie tysiące rąk i portfeli. Oczywiście pieniądze w takim stanie, to prawdziwe rarytasy, które są głównie w posiadaniu kolekcjonerów, żeby trafić na nie w obiegu trzeba mieć dużo szczęścia. Dlatego, jeśli trafimy na monetę w stanie menniczym, to niezależnie od rocznika można pomyśleć o przetrzymaniu jej dłużej poza portfelem.

Dzisiaj grzeje: 1. Sąsiad porwał trzylatkę i zrobił z nią niewyobrażalne rzeczy na oczach jej brata. Okropna sprawa z północnej Polski
2. Młoda mama nudziła się na kwarantannie. Zrobiła córce rzecz, przez którą internauci zmieszali ją z błotem

Jednakże monety "obiegowe", czyli takie, które przez pewną ilość  rąk i portfeli przeszły, również mogą być warte więcej niż ich nominał, ale nie ma co liczyć na to, że dużo na nich zarobimy. Warto jednak zaznaczyć, że analiza dokonana przez portal Bezprawnik jest oparta na cenach rynkowych, a nie cenach transakcyjnych. Co za tym idzie, analizy mogą być zawyżone. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latka
  2. Potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Uwielbiany były sportowiec zginął podczas zamieszek
  3. Dała fryzjerowi wolną rękę, po zabiegu spojrzała w lustro. Widok, którego nie zapomni do końca życia
  4. Zakończono poszukiwania 4-latka w centralnej Polsce. Potwierdziły się przypuszczenia, policja przekazała oficjalny komunikat
  5. Mikołaj Roznerski i Adriana Kalska przełożyli swój ślub
  6. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler

Źródło: Bezprawnik

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News