Już są. Na kontach emerytów pojawiły się pieniądze, wiadomo ile

Już są. Na kontach emerytów pojawiły się pieniądze, wiadomo ile Źródło: pexels.com Pixabay

Pierwsze pieniądze już pojawiły się na kontach emerytów. Wiemy, ile dostali i ile dostaną następni, a także do kiedy będą wypłacane.

Pieniądze zaczęły wpływać na konta emerytów i niektórzy z nich już mogą rozporządzać nowymi środkami. Kiedy będą miały miejsce kolejne wypłaty?

Pieniądze zaczęto wypłacać z dniem 1 kwietnia

Wielu emerytów na pewno czekało na te dodatkowe środki - domowy budżet może zostać nimi podreperowany. Niektórzy już dziś mogli zobaczyć wyższy stan konta bankowego. "Trzynastka" przysługuje nie tylko tym uprawnionym do otrzymywania emerytury, ale też renty, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, o ile w dniu 31 marca mieli prawo do jednego z wyżej wymienionych.

- Chciałabym zapewnić wszystkich świadczeniobiorców, że emerytury i renty są wypłacane na czas. Tak samo jest w przypadku dodatkowego świadczenie, czyli tzw. trzynastej emerytury, która wynosi 1200 złotych brutto, czyli 981 zł "na rękę". Pierwsze trzynastki pojawią się na kontach emerytów już 1 kwietnia - tłumaczyła prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska.

Kilka terminów wypłat "trzynastek"

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Aby otrzymać "trzynastkę", nie jest potrzebny żaden wniosek. Każdy dostaje równą kwotę. Jak się okazuje, w przeważającej ilości przypadków, należy potrącić składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy, dlatego kwota ta wynosi nie całe 1200 złotych, lecz najczęściej 981 złotych. "Trzynastka" nie podlega też zajęciu komorniczemu, co jest ważne dla osób z długami - nieważne, czy przyjdzie na konto, czy przyniesie ją listonosz. ZUS będzie wypłacać pieniądze wraz ze świadczeniem, które przysługuje za kwiecień. Takich terminów, kiedy świadczenia wypływają z ZUS-u, jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. "Trzynastka" przyjdzie więc razem z rentą, emeryturą, itd.

Dzisiaj grzeje: 1. Smutne doniesienia. Nie żyje zasłużony polski lekarz, uratował życie i zdrowie dziesiątkom osób
2. Nie żyje dwóch nastolatków. Byli zarażeni koronawirusem, 13-latek i 19-latek

Ważną informacją jest to, że do renty rodzinnej przysługuje jedna "trzynastka", która jest dzielona po równo między uprawnione osoby.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Główny Inspektorat Sanitarny radzi. Jak bezpiecznie kupować i spożywać pieczywo w czasie epidemii?
  2. Z ostatniej chwili: Jakub Błaszczykowski przejmuje Wisłę Kraków
  3. Włożyła cytrynę do piekarnika i włączyła go na kilka minut. Efekt zwala z nóg
  4. Książę Karol w końcu przerwał milczenie. Przekazał ważną wiadomość o chorobie, każdy musi ją usłyszeć
  5. Cudowne wieści z południowo-zachodniej Polski. Dzieci oficjalnie wyleczone z koronawirusa
  6. Niemal wszyscy Polacy popełniają 3 wielkie błędy podczas gotowania żurku. Zapominają o bardzo ważnych rzeczach

Źródło: Polsat News

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News