Będzie podatek za chodzenie na pielgrzymkę. Radni przegłosowali głośny projekt

Będzie podatek za chodzenie na pielgrzymkę. Radni przegłosowali głośny projekt Źródło: flickr.com/EpiskopatNews

Pielgrzymka zostanie opodatkowana. Radni już przegłosowali projekt, nad którym dyskutowali intensywnie jeszcze miesiąc temu. Te osoby, które będą chciały wziąć udział w modlitewnym marszu, będą musiały wyłożyć na ten cel dodatkowe pieniądze. Znane są szczegóły tej kontrowersyjnej dla niektórych decyzji.

Pielgrzymka do tej pory nie była objęta dodatkowymi kosztami z tytułu podatków. Ma się to zmienić, lecz nie podano jeszcze dokładnego terminu. Radni za to cieszą się, że w końcu doszli do porozumienia. Głosowanie było jednym z bardziej burzliwych w Częstochowie.

Pielgrzymka będzie opodatkowana, lecz pieniądze zostaną przeznaczone na ważny dla miasta cel

Radni z popularnego pielgrzymkowego miasta zadecydowali, że osoby uczestniczące w takich wydarzeniach będą musiały zapłacić podatek. Pieniądze, które w ten sposób wpłyną do budżetu miasta, będą przeznaczone na bardzo ważny cel.

- To byłaby symboliczna złotówka od głowy, ale dla miasta bezcenna, bo w szczycie pielgrzymkowym Częstochowa wydaje majątek na sprzątanie - tłumaczy radny SLD i pomysłodawca akcji Sebastian Trzeszkowski.

Rzecznik urzędu miasta, Włodzimierz Tutaj, zaznacza, że koszty związane ze sprzątaniem po pielgrzymach rokrocznie pochłaniały aż 100 tysięcy złotych z budżetu miasta. To ogromne pieniądze, dlatego radni wyszli z inicjatywą, że warto, aby każdy pielgrzym płacił złotówkę - jedna osoba tak tego nie odczuje, a miasto będzie czyste. Jednak nie tylko o porządek chodzi.

Tylko jeden głos zaważył na częstochowskim głosowaniu

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Włodzimierz Tutaj mówi, że kwota zebrana z podatków będzie też mogła pokryć uruchamianie punktów czerpania wody pitnej, co jest nieocenione w okresie letnim, oraz sprzątanie sanitariów.

- A są koszty, które trudno precyzyjnie oszacować, np. zabezpieczenie medyczne, praca strażników miejskich czy zmiany organizacji ruchu - tłumaczy rzecznik urzędu miasta Częstochowy.

- Pomysł jest czysto polityczny, bo obowiązujące przepisy prawa na to nie pozwalają. Zatem na użytek taniego rozgłosu przed wyborami kolejny raz odgrzewa się stary temat - podsumował krótko radny Paweł Ruksza. 

Dzisiaj grzeje: 1. Znany piosenkarz będzie miał dziecko z mężczyzną. Urodzi je surogatka. ''Jesteśmy w ciąży''
2. Nastolatka poszła spać z ładującym się telefonem przy głowie. Nie żyje

Obrady nad projektem były pełne długich kłótni i krótkich spięć. Z 23 radnych za projektem głosowało 12 osób, a przeciwko 11. Jak widać, tylko jeden głos zaważył nad wprowadzeniem znaczącej dla miasta zmiany. Radni, którzy głosowali przeciw - głównie z ramienia PiS - są niepocieszeni. Jednak zgodnie z uzyskanym wynikiem rada miasta może się już zgłosić do arcybiskupa Wacława Depo o finansową rekompensację dla miasta w wysokości złotówki od pielgrzyma. Kuria będzie jeszcze chciała porozmawiać na ten temat z politykami.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Już 9,5 tys. Polaków musi zapłacić MILIONY!
  2. Legendarny milioner nie chciał płacić alimentów córce. Mówił, że nie jest jego, wyśmiewał ją i poniżał
  3. Krzysztof Jackowski zdradził, skąd biorą się jego wizje. Chodzi o jego żonę
  4. Książę William przekazał królowej radosną nowinę. Media: Księżna Kate ponownie będzie mamą
  5. Zobaczył swoją dziewczynę bez makijażu i z miejsca z nią zerwał. Jej reakcja jest powalająca

Źródło: Money

Następny artykuł