Pielęgniarki zostaną ukarane za sen podczas dyżuru?
Jakub Kaminski/East News (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)
Irmina Jach - 13 Stycznia 2021

Niewiarygodne, jak zostały potraktowane pielęgniarki po nocnym dyżurze. Wszystko w polskim szpitalu

Pielęgniarki, które zostały ukarane za spanie na nocnym dyżurze, zaskarżyły decyzję dyrekcji zakopiańskiej placówki. Nie zgadzają się z zarzutem, że naraziły pacjentów na niebezpieczeństwo. W Sądzie Rejonowym w Nowym Targu ruszył proces w tej sprawie.

W środę 13 stycznia w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu rozpoczął się proces z udziałem dwóch pielęgniarek ze szpitala powiatowego im. Chałubińskiego w Zakopanem. Pracownice uważają, że upomnienie, które nałożyła na nich dyrekcja placówki, jest niezasadne.

Pielęgniarki zostaną ukarane za sen podczas dyżuru?

Pielęgniarki utrzymują, że podczas nocnego dyżuru skorzystały z przysługującej im piętnastominutowej przerwy, podczas której postanowiły się zdrzemnąć. Po jej zakończeniu miały wrócić do pracy. Nieco innego zdania są władze szpitala.

Jak podaje PAP, w nocy z 10 na 11 września ubiegłego roku w szpitalu powiatowym im. Chałubińskiego w Zakopanem odbyła się kontrola. Trzy pielęgniarki zostały przyłapane podczas odpoczynku. Na kobiety zostały nałożone kary upomnienia.

Pracownice medyczne uważają, że konsekwencje, jakie wobec nich wyciągnięto, są niesprawiedliwe i krzywdzące. Postanowiły dowieść swoich racji przed sądem pracy. Poparł je Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

W nocy Przemysław Czarnek przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje zasłużony PolakW nocy Przemysław Czarnek przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje zasłużony PolakCzytaj dalej

Członkowie stowarzyszenia działającego przy zakopiańskim szpitalu zwracają uwagę na fakt, że inspekcja odbyła się w czasie wzmożonej pandemii. Personel szpitala pracował wówczas po kilkanaście godzin na dobę, więc powinien mieć prawo do odpoczynku.

Podkreślono, że pacjenci nie pozostawali bez opieki medycznej. W czasie, kiedy jedna z pielęgniarek ucinała sobie drzemkę, druga czuwała nad chorymi, którzy znajdowali się na oddziałach szpitala.

- Odpowiedzialność za ludzkie życie, ogromny stres, zmęczenie, nie powinno być wynagradzane nocnymi kontrolami ani karami, lecz wsparciem i wyrozumiałością. Zmęczony przepracowany personel walczący o czyjeś życie ma prawo do odpoczynku, szczególnie po wykonaniu wszystkich czynności pielęgnacyjnych, zleceń lekarskich oraz prac porządkowych na oddziale - napisał Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w oficjalnym oświadczeniu.

Dyrekcja nie zgadza się z tym poglądem. Podkreśla, że „obowiązkiem pracownika zatrudnionego w porze nocnej jest wykonywanie pracy w taki sam sposób jak w czasie dnia”, a stanowisko związku jest „absurdalne” i niezgodne z prawem.

- Przysługująca pracownikowi przerwa w pracy nie może być wykorzystywana na spanie, a o takim zamiarze ukaranych pielęgniarek dobitnie świadczą fakty. Co najmniej niestosowne jest też tłumaczenie takiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wystąpieniem na obszarze Rzeczypospolitej stanu epidemii, spowodowanej wirusem SARS-Cov- 2. Właśnie ze względu na ten stan i na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom pracodawca musi mieć pewność, że pracownik właściwie wykorzystuje czas pracy - pisze placówka. Uważacie, że pielęgniarki powinny ponieść karę za swoje zachowanie?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News