Lekarze zdiagnozowali u niej zapalenie mózgu, nie miała szans na przeżycie. Gdy pielęgniarka ją pogłaskała, stała się niebywała rzecz

Lekarze zdiagnozowali u niej zapalenie mózgu, nie miała szans na przeżycie. Gdy pielęgniarka ją pogłaskała, stała się niebywała rzecz Źródło: .

Pielęgniarka wykazała się niesamowitą empatią. Kiedy do kliniki trafiła kobieta z ciężkim zapaleniem mózgu, lekarze nie mogli zrobić dla niej nic, co uratowałoby jej życie. Zwykła kobieta z personelu jednym gestem odmieniła stan pacjentki.

Pielęgniarka tylko pogłaskała pacjentkę po ramieniu, a jej stan zmienił się nie do poznania. Lekarze byli w ogromnym szoku i obiecali sobie, że muszą dokładnie zbadać ten przypadek.

Pielęgniarka tylko pogłaskała pacjentkę po ramieniu. Jej mózg wykazał niesamowitą aktywność

Kobieta w ciężkim stanie trafiła do kliniki dr Hakana Olaussona. Cierpiała na zapalenie mózgu, które z dnia na dzień pogarszało jej zdrowie. Kobieta nie reagowała na leki, zastrzyki, a nawet na stymulację prądem. Lekarze musieli pogodzić się z tym, że już nie dadzą rady pomóc pacjentce i będą musieli przekazać rodzinie smutną nowinę. Jedna z pielęgniarek w geście współczucia pogłaskała chorą po ramieniu. W tej samej chwili na ekranie monitorującym pracę mózgu pojawiło się coś niesamowitego.

Przez dotyk pielęgniarki niektóre części mózgu zaczęły działać i reagować na dotyk. Lekarze zaczęli prowadzić dalsze badania i postanowili sprawdzić, w jaki sposób zwykłe głaskanie tak działa na kluczowy organ w ciele. Odkryli "efekt pszczoły" - cykl reakcji ludzkiego ciała na delikatny dotyk. Dr Olausson odkrył, że głaskanie potrafi aktywować te części mózgu, które pracują, gdy patrzymy na ukochaną osobę lub kiedy mama wpatruje się w swoje ukochane dziecko. Włókna nerwowe nazwane "nerwami miłości" wysyłają impulsy do mózgu, który wpływa na działanie całego organizmu.

Dotyk odgrywa szczególną rolę w życiu

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak zauważyła Tiffany Field, kierownik instytutu badawczego Touch Research, ludzie przestają się dotykać. W związku z badaniami prowadziła obserwacje na lotniskach, placach zabaw, restauracjach i wywnioskowała, że osoby którym dotyk nie jest obcy, mają kompletnie inne usposobienie od tych, które unikają "chwil czułości". Dzieci, które często przytulają się z rodzicami czy przyjaciółmi są w znacznym stopniu mniej agresywne od rówieśników. Dotyk pomaga im też przetrwać trudne chwile np. u lekarza podczas pobierania krwi. Głaskanie powoduje, że ból jest o 40% mniejszy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 2-letnia córeczka znanego piłkarza. Dziewczynka odeszła nagle w szpitalu
2. Nie żyje uwielbiany ksiądz. Przekazano wiadomości o koszmarnym wypadku w polskiej miejscowości

Naukowcy doszli do przykrego wniosku, że dzisiejsze społeczeństwo unika dotyku. Widać to na przykład w przypadku starszych ludzi - kiedy rozmawiają z drugą osobą, nierzadko poklepują po ramieniu, łapią za dłonie, strzepują niewidoczny paproch. Z kolei rzadko widać takie zachowania w młodszej części społeczeństwa, gdzie niewinny dotyk może zostać źle zrozumiany lub zostać odebrany jako naruszenie przestrzeni osobistej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ważył 600 kg i był najcięższym człowiekiem na świecie. Wziął się za siebie i schudł o połowę, jego metamorfoza jest powalająca
  2. Fenomenalna dieta 9:1 z każdego łakomczucha zrobi szczupłą petardę. Zasady są bajecznie proste, można je stosować nawet w święta
  3. Przykre doniesienia o Beacie Tyszkiewicz. To nie ta sama osoba, serce pęka z żalu
  4. Skandaliczne zachowanie przedszkolanki. Ojciec nagrał mrożącą sytuację z ukrycia
  5. Zenek Martyniuk twarzą popularnej sieci handlowej. Taka promocja może z pewnością przyciągnie klientów

Źródło: Jest pozytywnie

Następny artykuł