Ryszard Petru przekonuje na swoim blogu w portalu naTemat.pl, że odsetki od długu Polski wynoszą tyle co wydatki państwa na wojsko. Lider .Nowoczesnej pisze, że nie jest to sprawa błaha, ponieważ przez to brakuje pieniędzy na ważne wydatki.

Petru poinformował, że Polska będzie musiała płacić wyższe odsetki za pożyczanie pieniędzy za granicę. Dodał, że Telewizja Polska nie podała tych informacji.

– Nie pasuje to do obowiązującej tam propagandy propagandy sukcesu. Nie jest to sprawa błaha. W ciągu najbliższych lat mamy płacić odsetki od naszego długu na poziomie plus-minus 35 mld zł (czyli tyle, ile wynoszą nasze roczne wydatki na wojsko). Każdy punkt procentowy, o który wzrasta rentowność obligacji, oznacza brak środków na ważne wydatki państwa. A wzrost nie jest symboliczny – przekonuje Petru.

– Polskie obligacje 10-letnie są dzisiaj oprocentowane o 1/10 wyżej niż rok temu i pokonały w tej niechlubnej konkurencji Węgry. Co więcej, sytuacja, w której rentowność polskich obligacji jest wyższa niż analogicznych węgierskich (czyli, że Polacy płacą za obsługę swojego długu wyższy procent niż Węgrzy), zdarzyła się pierwszy raz od 14 lat! Oznacza to, że perspektywy naszej gospodarki inwestorzy oceniają gorzej niż kraju nad Balatonem. Nie ma wątpliwości, że to konsekwencja polityki rządu, a nie sytuacji gospodarczej w Europie, ponieważ równocześnie zwiększa się różnica pomiędzy oprocentowaniem polskich i niemieckich obligacji – dodaje.

Lider .Nowoczesnej uważa, że Jarosław Kaczyński nie zna się na gospodarce i wykorzystał ją do celów politycznych podczas kampanii wyborczej. Jednakże, twierdzi, że gdyby obietnice PiS-u zostały zrealizowane, to Polskę czekałby kryzys gorszy niż w Grecji.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: naTemat.pl 

...

Zobacz również