W 2014 roku, dzięki decyzji rządu PO-PSL, ZUS przejął środki z OFE w wysokości 153 mld złotych.

Realne oszczędności przyszłych emerytów zdeponowane na realnych kontach w OFE zabrano na załatanie dziury finansowej w ZUS i zamieniono na wirtualne zapisy księgowe w ZUS oraz wirtualne obietnice wypłaty przyszłych emerytur.

Ile wynoszą emerytury przysyłane przez ZUS i na jak wiele rzeczy nie wystarczają, wszyscy wiemy…

Teraz państwo po raz kolejny oszukuje Polaków w jednej z fundamentalnych spraw, jaką jest nasze zabezpieczenie finansowe na starość.

ZUS wysłał listy do 19 mln Polaków z informacją o przyszłej wysokości emerytury. Tyle tylko, że urzędnicy zapomnieli o tym, że jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać ustawa o wcześniejszym wieku emerytalnym. A to znaczy, że emerytury będą znacznie niższe. Rząd PiS zrealizował bardzo szkodliwą dla bezpieczeństwa finansowego emerytów i budżetu państwa obietnicę wyborczą, szykując nam emerytalny armagedon w niedalekiej przyszłości.

Politycy różnych opcji przez kilkanaście lat demontowali system emerytalny dla swoich doraźnych celów. W wyniku ich szkodliwych działań i zaniechań przyszłe wypłaty emerytur są poważnie zagrożone.

Politycy wszystkich opcji, wspólnie z ekspertami powinni usiąść do rozmów o naprawie systemu emerytalnego i dostosowania go do realiów społecznych XXI wieku, a także do prawdziwych możliwości budżetu państwa.

To oczywiste, że emerytury powinny być jak najwyższe. Nie da się jednak ich uzyskać obniżając wiek emerytalny i zadłużając budżet państwa w kosmicznym tempie.

Ryszard Petru

...

Zobacz również