Ryszard Petru znów krytykuje PiS. Tym razem lider .Nowoczesnej zaatakował prezydencką propozycję obniżenia wieku emerytalnego, która według niego doprowadzi do potężnego wzrostu zadłużenia Polski. 

– Miliard, bilion, a co za różnica?Dla PiS nie ma rzeczy niemożliwych. Sky is the limit… A potem? Jakoś to będzie. I tym sposobem, dzięki prezydenckiej propozycji obniżenia wieku emerytalnego, przyszłe zadłużenie państwa astronomicznie wzrośnie, a przyszłe świadczenia dla emerytów dramatycznie spadną. Tak wsadza się swój kraj na minę, Moi Drodzy. Proponuję, by Prezydent zaczął szybko szukać tego biliona złotych, który według deklaracji PiS z kampanii wyborczej leży na ulicach. Będziemy go potrzebować – komentuje lider .Nowoczesnej.

Hipokryzją jest podawanie kosztów obniżenia wieku emerytalnego tylko do 2019 roku.
Po roku 2019 emeryci nie znikną z Polski, co więcej, będzie ich gwałtownie przybywać. Coraz mniejsza grupa pracujących Polaków będzie zmuszona finansować coraz większą sumę emerytur. Rosnąca grupa emerytów będzie otrzymywać coraz niższe świadczenia. Tak to działa, a Prezydent i PiS doskonale zdają sobie z tego sprawę. W imię doraźnego interesu politycznego kompletnie nie przejmują się tym faktem – dodaje.

Brakiem odpowiedzialności jest rozbudzanie w społeczeństwie nadziei na wcześniejszą emeryturę bez dopowiedzenia, że w konsekwencji tych działań jej wysokość będzie niewystarczająca do godnego życia. Ten problem szczególnie uderzy w kobiety. Obecnie na jednego emeryta przypada 4,2 osób zdolnych do pracy. Ta liczba w 2030 roku spadnie do 2,6 osób a w 2060 do 1,5 osoby. Ci pracujący, na skutek pogarszających się wskaźników gospodarczych i niższego wzrostu gospodarczego będą mieć niższe wynagrodzenia i większe trudności ze znalezieniem pracy. Jak mają udźwignąć obciążenia, które im właśnie fundujemy? Czy to jest dokładnie to, co chcemy zostawić po sobie naszym dzieciom?
Długi, brak perspektyw i rozczarowanie dzisiejszą krótkowzrocznością? – pyta Petru.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Zobacz również

...