Swój hołd powstańcom warszawskim w tym szczególnym dniu chciała oddać także Nowoczesna oraz jej najbardziej rozpoznawalny polityk, Ryszard Petru. W specjalnie przygotowanym na tę okazję nagraniu wystąpił z Krystyną „Marzenką” Sierpińską – wielką bohaterką, weteranką i patriotką. Wszystko to wyglądało bardzo profesjonalnie, dopóki poseł nie zaliczył zadziwiającej wpadki.

– Z doświadczenia i odwagi pani Krystyny Sierpińskiej powinniśmy czerpać pełnymi garściami. Do powstania przyłączyła się w wieku 15 lat, jako sanitariuszka. Opatrzyła wiele ran, towarzyszyła w ostatnich chwilach tym powstańcom, którym nie dało się już pomóc. Do końca tamtych dni zachowała siłę ducha i wiarę w to, że warto być przyzwoitym – czytamy w napisach nagrania, które w internecie opublikowała Nowoczesna.

Ze swoim przesłaniem w filmie wystąpiła także sama Krystyna Sierpińska oraz towarzyszący jej Ryszard Petru, który zaliczył przy tym dziwną wpadkę. Mówiąc o żołnierzach AK, którzy wzięli udział w Powstaniu, podał on liczbę 305 tys. osób. Wiele opracowań mówi za to o jedynie 35 tys. walczących. Według IPN było ich ok. 48 tys.

Wiele osób stanęło w obronie Petru twierdząc, że po prostu wymówił liczbę w sposób niewyraźny. Nikt prawdopodobnie nie opublikowałby bowiem nagrania z ewidentną wpadką. Polityk nie odniósł się jednak jeszcze do krytyki płynącej w jego kierunku.

...

Zobacz również