Pensja minimalna ma wzrosnąć, lecz wciąż nie jest dobrze. Od Europy dzieli nas przepaść

Pensja minimalna ma wzrosnąć, lecz wciąż nie jest dobrze. Od Europy dzieli nas przepaść Źródło: Pixabay/_Alicja_

Pensja minimalna w Polsce jest niższa, niż w krajach Europy Zachodniej. Mimo podwyżki tej kwoty, nadal nie ma co porównywać jej z podstawowymi zarobkami Europejczyków z zachodu. Czasem jest to nawet dwukrotność polskich zarobków.

Pensja minimalna w Polsce wzrasta. Wkrótce kwota ta będzie większa o nawet 200 złotych. W tym momencie jest to bowiem 2250 zł, w 2020 planuje się podwyżkę do 2450. Wciąż jest to w przeliczeniu mniej niż 600 euro, czyli bardzo niewiele. W wielu krajach Unii Europejskiej to wręcz połówka minimalnych zarobków.

Pensja minimalna w Polsce. Za tyle musi przeżyć wiele milionów naszych rodaków

W krajach Unii widać wyraźny podział - w tych zachodnich pensje utrzymują się na poziomie powyżej 1,4 tys. euro, na Wschodzie - poniżej 600 euro. Porównywalną do naszej pensję minimalną otrzymują także Czesi, Słowacy, Estończycy i Chorwaci. Trochę więcej - ok. 100 euro - Grecy i Portugalczycy. W Grecji jednak poziom pensji minimalnej znacząco spada - choć nadal jest wyższa niż nasza, wzrastająca. Z zazdrością można patrzeć w kierunku Słowenii, której mieszkańcy otrzymują około 887 euro. I choć to kwota sporo wyższa, niż u nas, to daleko im do rekordzistów.

Pensja minimalna w Holandii czy Irlandii wynosi ponad 1600 euro. W Luksemburgu - aż 2071 euro. Do takich kwot chyba nigdy nie dobijemy.

Gdzie zarabiają mniej niż u nas? W Bułgarii najmniej w UE

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Są oczywiście kraje, które na nasze zarobki mogą patrzeć z utęsknieniem. Najmniejsza kwota minimalna w krajach Unii Europejskiej to 286 euro wypłacane w Bułgarii. To ok. 1,2 tysiąca złotych. Pensja mocno wzrosła w Rumunii - w ciągu dekady o ok. 300 euro. Teraz to 446 euro. Mniej zarabia się także na Węgrzech i na Łotwie, a poza Unią - w Turcji (422 euro) czy Serbii (308 euro). Najmniej w zestawieniu otrzymują Albańczycy, to zaledwie 211 euro miesięcznie.

Czy pensja minimalna może szybko się podnieść? Ekonomiści ostrzegają, że nadmierna podwyżka nie skończy się dobrze. Wzrost musi być naturalny.

- Pensja minimalna jest odzwierciedleniem poziomu zarobków w danym kraju i sytuacji na rynku pracy. Ustawowe minimum powinno podążać za wzrostem wynagrodzeń i co najważniejsze wzrostem wydajności pracy - powiedział w rozmowie z portalem Money.pl główny ekonomista Konfederacji Lewiatan, Jeremi Mordasewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ola Kwaśniewska pokazała intymne zdjęcie z łóżka. Fanom opadły szczęki, gdy zobaczyli kto obok niej leży
  2. Aktorka Rodzinki.pl zmarła NAGLE tuż przed premierą. Wszyscy byli zdruzgotani
  3. Rodzina gwiazdora „Ranczo” odchodzi od zmysłów. Smutne informacje o jego stanie zdrowia
  4. Pracownica Rydzyka nie wytrzymała i ujawniła szokującą tajemnicę. W tle Jan Paweł II, wbije was w ziemię
  5. Małgorzata Kożuchowska już tak nie wygląda. Przeszła metamorfozę, która odbiera mowę (Zdjęcia)
  6. PiS zrzuca nieoczekiwaną bombę na Biedronkę i Lidla. Wasze portfele aż zawyją z bólu, będziecie wściekli
  7. Oliwia Bieniuk ubrała się w słynny strój Roksany Węgiel! Obie są jeszcze dziećmi, internauci oniemieli

Źródło: Money

Następny artykuł