Czy hotelarz może odmówić czarnoskóremu? Pełnomocnik ds. równości: Jest wolny rynek

Czy hotelarz może odmówić czarnoskóremu? Pełnomocnik ds. równości: Jest wolny rynek

Wojciech Kaczmarczyk, pełnomocnik ds. równości, odpowiadając na pytanie jednego z internautów, stwierdził, że przedsiębiorca może odmówić udzielenia usług czarnemu klientowi. Odpowiedź Kaczmarczyka wywołała internetową burzę.

Podczas dyskusji nt. dostępu do usług z pełnomocnikiem ds. równości na jednym z portali społecznościowych padło pytanie dotyczące tego czy przedsiębiorcy tacy jak np. hotelarze mogą odmówić klientom o innym kolorze skóry.

Wszystko zaczęło się od stwierdzenia Kaczmarczyka, że zarówno kupującego, jak i sprzedawcy nie można zmusić do zawarcia transakcji, której nie chce. Internauta spytał wtedy czy zatem "hotelarz może odmówić usługi osobie czarnoskórej?".

 - Nawet jeśli fundamentalnie nie zgadzam się, aby którakolwiek z przesłanek stanowiła podstawę do odmowy zawarcia umowy to nie sądzę, aby prawo powinno tu cokolwiek nakazywać albo zakazywać. Przeregulowanie wolnego rynku jest zawsze niekorzystne ze społecznego punktu widzenia - napisał Kaczmarczyk.

fot. facebook fot. facebook Odpowiedź pełnomocnika do spraw równości wywołała niemałe kontrowersje wśród części internautów. Oburzenie było na tyle silne, że w sprawę zaangażowała się lewicowa partia Razem. Wojciech Kaczmarczyk opublikował później sprostowanie. bh, źródło: facebook / twitter Następny artykuł