Pedofilia w Kościele jest tematem o którym w ostatnim czasie mówią wszyscy. Po serii ujawnionych przestępstw seksualnych, które miały miejsce w Kościele katolickim, papież Franciszek zapowiedział szczyt dotyczący właśnie tego problemu. Teraz wyciekł poufny raport dotyczący pedofilii w Niemczech.  

Pedofilia w kościele jest bardzo poważnym problemem o którym w ostatnim czasie zrobiło się naprawdę głośno. Zaniepokojeni są zarówno wierni jak i struktury kościelne. Po całej serii skandali dotyczących przestępstw seksualnych w Kościele katolickim oraz zabraniu głosu przez samego papieża Franciszka, zorganizowany ma zostać szczyt na którym zgromadzą się przewodniczących episkopatów z całego świata. Tymczasem wyciekł poufny raport, który dotyczy pedofilii w niemieckim Kościele, a jego wyniki są naprawdę przerażające.

Pedofilia w Kościele katolickim

Kwestia pedofilii w Kościele katolickim od pewnego czasu wywołuje duże emocje, zarówno wśród wiernych, jak i w samych strukturach kościelnych. Sprawa nie jest nowa, a doniesienia o tego typu przestępstwach pojawiają się już od lat, wcześniej jednak nigdy nie występowały tak często. Problem nie jest kwestią jednego państwa czy określonego terytorium, zgłoszenia bowiem pojawiają się w kościołach praktycznie na całym świecie. Niedawno powszechne oburzenie wywołało oskarżenie wystosowane w kierunku metropolity Waszyngtonu kardynała Theodora Edgara McCarrica, który po tym wydarzeniu oficjalnie zrzekł się godności kardynalskiej. Natychmiast pojawiły się plotki, że przestępstwo popełniane przez tak ważną osobę z pewnością nie było tajemnicą, a o czynach mężczyzny mogli wiedzieć kościelni przełożeni.

Papież Franciszek reaguje na pedofilię wśród księży

Wobec pedofilii obojętna nie pozostała również najważniejsza osoba w Kościele katolickim – papież Franciszek. Od początku głośno potępiał przestępstwa na tle seksualnym oraz te o znamionach pedofilii, otwarcie przyznawał jednak, że rzeczywiście w szeregach Kościoła takie wydarzenia się zdarzają i często bywają przemilczane, co – jak zdecydowanie podkreślał – nie powinno mieć miejsca. Franciszek wystosował nawet oficjalny list do wiernych dotyczący tej tematyki.

– Ze wstydem i skruchą, jako wspólnota kościelna, przyznajemy, że nie potrafiliśmy być tam, gdzie powinniśmy być, że nie działaliśmy w porę, rozpoznając rozmiary i powagę szkody spowodowanej w tak wielu ludzkich istnieniach. Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich – pisał papież.

Pokazuje to, że Ojciec Święty jest świadomy zła, które się dzieje w Kościele, nie zamierza jednak pozostawać obojętnym. Dziś ogłosił, że zwołuje oficjalny szczyt w sprawie pedofilii, na którym zjawić się mają przewodniczący episkopatów z całego świata. Ma on się odbyć 21.-24. lutego 2019 r.

Wyciekł ściśle poufny raport o pedofilii wśród niemieckich księży

W internecie właśnie pojawił się ściśle poufny raport dotyczący pedofilii wśród niemieckich księży. Niemiecki „Spiegel” poinformował, że powstał on na zlecenie Konferencji Episkopatu Niemiec i zawiera wszelkie informacje o aktach pedofilii związanych z niemieckim Kościołem od 1946 r. Od tamtego czasu, aż do roku 2014 o molestowanie nieletnich oskarżono 1670 duchownych. Autorami dokumentu są naukowcy z konsorcjum badawczego uniwersytetów w Mannheim, Heidelbergu oraz Giessen. Podają oni również, że połowa podanych przestępstw nigdy nie zostałaby wykryta, gdyby nie ofiary domagające się odszkodowań. Akta duchownych podejrzewanych o przestępstwa na tle seksualnym nie zawierały żadnych wpisów, które mogłyby działać na ich niekorzyść. Zdaniem ekspertów taka sytuacja miała miejsce dzięki usuwaniu danych oraz licznym manipulacjom. W raporcie przeczytać można również o tym, że większość ofiar pedofilów stanowili chłopcy z których ponad połowa nie przekroczyła trzynastego roku życia. Aż w co szóstym przypadku dochodziło do „różnych form gwałtu”, a trzy czwarte wszystkich ofiar miało być ze sprawcami „w relacji kościelnej, bądź duszpasterskiej”.

Zakończenie raportu również nie jest zbyt optymistyczne – autorzy podkreślają, że nie ma żadnych przesłanek, które pozwoliłyby myśleć o pedofilii jako o problemie już rozwiązanym. Raport opublikowany ma zostać dopiero 25. września w Fuldzie przez przewodniczącego Konfederacji Episkopatu kardynała Reinharda Marxa.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Kobieta odkryła, jak dostać 20 tysięcy emerytury. Czy inni też tak mogą?
  2. Część rodziców straci 500 plus. Wyższa płaca minimalna odbierze im świadczenie
  3. Magda Gessler komentuje konflikt gwiazd. Opowiedziała się po jednej ze stron

Jak dziś wygląda Maryna z "Janosika"? Aktorzy jednej roli po latach [ZDJĘCIA]


Groźne wypadki znanych Polaków [ZDJĘCIA]