15% Polaków uważa, że duchowni ukrywający pedofilów powinni być bezkarni

15% Polaków uważa, że duchowni ukrywający pedofilów powinni być bezkarni Źródło: .

Pedofilia w Kościele to teraz najważniejszy w Polsce temat. Po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" rozgorzała w kraju gorąca dyskusja. Opublikowane właśnie wyniki sondażu pokazują, jaka jest opinia społeczeństwa.

Pedofilia w Kościele była tematem badania, jakie przeprowadziła Wirtualna Polska na panelu Ariadna. Na podstawie wyników opublikowanych przez portal można wyciągnąć kilka wniosków na temat opinii społeczeństwa o kościelnym skandalu.

Pedofilia w Kościele obejdzie się bez kary? Porażające wyniki sondażu

Znaczna większość osób, biorących udział w badaniu, deklaruje się jako osoby wierzące. To aż 73% ankietowanych. Ta statystyka jest ważna, ponieważ pokazuje, że pedofilia w Kościele nie jest oceniana ze względu na wiarę. Na wyniki nie mają też zdecydowanego przełożenia sympatie polityczne. Na pytanie o to, czy ukrywający pedofilów hierarchowie kościelni powinni być karani, aż 85% wszystkich badanych odpowiedziało twierdząco.

15% osób jest więc odmiennego zdania, jednak w tym tylko 3% z nich stwierdza, że kategorycznie nie. Oznacza, to że aż tak duży odsetek społeczeństwa nie chce, aby kary dosięgnęły również tych duchownych, którzy latami dawali swoim podwładnym ciche przyzwolenie na kontakty seksualne z dziećmi i nastolatkami. Tego typu zdania w całej debacie nad pedofilią wśród duchownych są, co najmniej, szokujące.

Kolejne pytanie dotyczy dymisji episkopatu. Nie da się ukryć, że film braci Sekielskich obnażył niechlubne mechanizmy funkcjonujące w polskim Kościele - tuszowanie spraw, zbywanie ofiar, przenoszenie sprawców na inne parafie i lekceważenie wyroków. Hierarchowie kościelni nie wypadli w filmie w korzystnym świetle. Czy, zdaniem Polaków, powinni porzucić pełnione funkcje?

Okazuje się, że większość przepytanych osób jest tego zdania. Aż 66% ankietowanych odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Zdaniem 9% - nie powinno do tego dojść. Co ciekawe, większość osób odpowiadających przecząco, deklaruje się jako wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ostatnie pytanie łączyło się z poprzednim i poruszało kwestię zaangażowania papieża Franciszka w rozwiązane sprawy. Czy pedofilia w Kościele wymaga interwencji Stolicy Apostolskiej? Czy, jeśli polscy biskupi sami nie podadzą się do dymisji, zareagować powinien Ojciec Święty? Zdaniem 54% badanych to właśnie Franciszek powinien rozwiązać episkopat. 33% nie ma zdania, a 13% uważa, że nie. To wyborcy PO przeważają wśród zwolenników takiego rozwiązania. Jest ich aż 76%. Zwolenników PiS - 38%.

Najważniejszym wnioskiem, jaki płynie z wyników badania Wirtualnej Polski, jest to, że Polakami wstrząsnęła afera pedofilska. Nie mają tu znaczenia sympatie polityczne i deklaracja wiary - miażdżąca większość jest zdania, że winnych powinna spotkać zasłużona kara. Czy polski Kościół poradzi sobie z problemem pedofilii? Przed hierarchami duże wyzwanie - muszą pokonać kryzys i odbudować zaufanie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aktor TVP wziął ślub z popularną piosenkarką! To nowa i piękna para w polskim show-biznesie
  2. Legendarna aktorka TVP zmarła na straszliwego raka. Ale to alkohol ZNISZCZYŁ jej życie i karierę. Jej historia doprowadzi was do łez
  3. Pilne informacje Polsatu, premier jedzie na miejsce. Trąba powietrzna w Polsce, zwołano sztab kryzysowy
  4. Jaką emeryturę dostanie Rydzyk? Tego nie spodziewał się absolutnie nikt
  5. Pola Raksa urodziła się podczas II wojny światowej. To jak wygląda dziś, wprawia w osłupienie
  6. Danuta Wałęsa brutalnie szczerze o Agacie Dudzie. Jej ostre słowa przejdą do historii

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News