Polski biskup nie wytrzymał hipokryzji Kościoła! "Wydałem wojnę przestępcom"

Polski biskup nie wytrzymał hipokryzji Kościoła! "Wydałem wojnę przestępcom"

Pedofilia w Kościele staje się coraz głośniejszym tematem debaty publicznej. Z całego świata dochodzą kolejne informacje o duchownych, którzy dopuścili się strasznych czynów względem dzieci i nieletnich, a kolejne raporty uświadamiają, jak wielką skalę osiągnął cały proceder.

Pedofilia w Kościele jest problemem, który znacznie wpływa na pogłębienie kryzysu wiary chrześcijańskiej. Niedopuszczalne czyny popełniane przez osoby duchowne są często tuszowane przez ich przełożonych dążących do wyciszenia skandali. Tym samym wielu księży pedofilów czuje się zupełnie bezkarnych. Na szczęście są też tacy duchowni, którzy otwarcie mówią o braku tolerancji dla tzw. zwyrodnialców.

Pedofilia w Kościele: biskup wydaje wojnę przestępcom

Biskup płocki Piotr Libera zapowiedział, że będzie kontynuował wojnę przeciwko pedofilom w sutannach. - Od samego początku pobytu w Płocku, czyli od czerwca 2007 roku, wydałem wojnę przestępcom. Nie uchylamy się od odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. Egzekwowanie zasady "zero tolerancji" wobec zachowań pedofilnych wśród duchownych było i jest nadal moim priorytetem - powiedział biskup na spotkaniu z dziennikarzami. Piotr Libera podkreśla, że dla niego największe znaczenie mają pokrzywdzone dzieci, a przestępcy mają ponieść odpowiedzialność swoich czynów niezależnie od tego, jaką pozycję sprawują w hierarchii kościoła. - W diecezji płockiej nie ma miejsca na przestępstwa seksualne duchownych wobec małoletnich, niezależnie od tego, czy jest to jeden czy pięć przypadków, czy sprawcą jest tak zwany szeregowy ksiądz, czy ksiądz kanonik. Dla mnie liczą się nie tyle procedury, ile konkretne osoby, przede wszystkim zaś ofiary przestępstw. Dobro, dobro dzieci, stawiamy na pierwszym miejscu - podkreślił duchowny. Biskup zwrócił uwagę, że jakiekolwiek zachowania skierowane w naruszenie strefy seksualnej dzieci nie mogą być tolerowane. Ofiary pedofilów muszą przez resztę swojego życia żyć z niewyobrażalną skazą na psychice. - Skala krzywd, jakie te dzieci – osoby małoletnie – doznały, jest wielka (...) To nie jest złamanie kości czy siniaki. To rany osobowości, z którymi będą musiały żyć latami - stwierdził Piotr Libera.

Przełom w walce z pedofilią w Kościele?

Czy czeka nas przełom w karaniu księży pedofilów? Dziennikarze Dużego Formatu dotarli do akt sprawy, która może zmienić wiele w kwestii dochodzenia sprawiedliwości przez ofiary duchownych. Na początku roku doszło do bezprecedensowego wyroku; ofierze księdza pedofila został przyznany milion złotych zadośćuczynienia oraz 800 złotych dożywotniej renty. Wyrok jest na tyle znaczący, że sąd nakazał dokonanie płatności nie księdzu, a Towarzystwu Chrystusowemu, do którego należał. Sędziowie uznali bowiem, że zgromadzenie było pracodawcą księdza, który m.in. oddelegował go do duszpasterstwa młodzieży. Na razie wyrok jest nieprawomocny, a Towarzystwo Chrystusowe złożyło oczywiście apelację.
ZOBACZ TAKŻE
  1. To się źle skończy. Największe telewizje razem poniżyły królewską rodzinę
  2. Komisja Etyki Reklamy ujawnia szwindel Biedronki. Wprowadzili Polaków w błąd
  3. Kolejne zmiany w emeryturach. Podwyżka dla wszystkich, bonus dla najbiedniejszych
Następny artykuł