"Z całego serca przepraszam". Pierwszy polski biskup prosi o wybaczenie za pedofilię w Kościele

"Z całego serca przepraszam". Pierwszy polski biskup prosi o wybaczenie za pedofilię w Kościele Źródło: YT/24opole

Pedofilia w Kościele wciąż jest jednym z najważniejszych problemów, z jakimi muszą zmagać się księża z całego świata. Nieoczekiwanie jeden z nich zdecydował się na przełomowe słowa w tej bardzo ważnej dla społeczeństwa sprawie.

Pedofilia w Kościele to prawdopodobnie największy problem władz katolickich. Wydaje się, że księża mogliby cieszyć się dobrym wizerunkiem, gdyby nie czyny niektórych z nich. Liczne akcje i działania zdają się na nic, bo problem wciąż jest bardzo poważny i dotyka znacznej części społeczeństwa. Słowa jednego z kapłanów mogą jednak być ważnym krokiem na drodze do zmiany obecnej sytuacji.

Jeden z biskupów postanowił wypowiedzieć się na temat bardzo ważnego problemu, który jest jednym z powodów, przez który ludzie odwracają się od Kościoła. Słowa duchownego mogą spowodować pewien przełom, a władze instytucji religijnej w Polsce być może niebawem zdecydują się na zmianę strategii swojego działania.

Pedofilia w Kościele pozostaje ważnym problemem

W minionym tygodniu odbyła się konferencja prasowa poświęcona ofiarom pedofilii. Mogli oni wypowiedzieć się i opisać traumatyczne przeżycia sprzed lat. Wydarzenie zostało zorganizowane przez fundację "Nie lękajcie się", która jako jedna z pierwszych zaczęła walczyć z poważnym problemem, jakim jest pedofilia w Kościele.

Jeden z mężczyzn - Dariusz - opowiedział o krzywdzie, jaką niegdyś wyrządził mu ksiądz Mariusz K. Nieoczekiwanie okazało się, że duchownego nie spotkała za to żadna kara poza przeniesieniem do innej parafii z powodu rzekomego "złego stanu zdrowia". Niektórych bardzo zdenerwował fakt, że księża prosili o "modlitwę za poprawę zdrowia" kapłana-pedofila.

Pedofilia w Kościele powodem do wielu przemyśleń

- Z całego serca przepraszam Pana, podobnie jak w naszym pierwszym spotkaniu i w liście pasterskim, za to, czego dopuścił się wobec Pana ks. Mariusz. Przepraszam za wielką krzywdę, którą Panu wyrządził, dopuszczając się przestępstwa pedofilii. Przykro mi też, że podjęta droga dyskrecji przysporzyła Panu jeszcze więcej bólu i cierpienia - pisze do ofiary molestowania w liście otwartym biskup Andrzej Czaja.

Część osób uważa, że słowa biskupa mogą być przełomowe, bo do tej pory Kościół nie decydował się na przeprosiny wobec ofiar, stosując inne środki. 

źródło: Interia

Następny artykuł