Episkopat zadecydował. Powstanie kościelna fundacja dla ofiar księży pedofilów

Episkopat zadecydował. Powstanie kościelna fundacja dla ofiar księży pedofilów Źródło: Flickr/Archidiecezja Krakowska

Pedofilia w Kościele stała się problemem na tyle głośnym, że w końcu nawet hierarchowie kościelni byli zmuszeni podjąć jakieś działania. Podjęto decyzję o założeniu fundacji dla ofiar księży pedofilów.

Pedofilia w Kościele ma być teraz zwalczana również przez samych księży. Polski episkopat oficjalnie założył fundację imienia świętego Józefa, mającą udzielać wsparcia ofiarom "czarnych owiec" w Kościele. O decyzji poinformował arcybiskup Wojciech Polak, obecny prymas Polski.

Pedofilia w kościele będzie zwalczana przez nową fundację

- Powołanie fundacji to wyraz solidarności Kościoła w Polsce z pokrzywdzonymi. Wierni, jak i całe społeczeństwo, oczekują jednoznacznego zaangażowania i konkretnego działania ze strony Kościoła w walce z dramatem wykorzystania seksualnego. Konieczne jest kontynuowanie istniejących oraz podejmowanie nowych systematycznych działań na rzecz osób zranionych we wspólnocie Kościoła, zarówno przez niektóre osoby duchowne, jak i też innych sprawców związanych z działalnością edukacyjną i duszpasterską Kościoła - mówił obecny arcybiskup Wojciech Polak.

Fundacja ma współpracować z poszczególnymi diecezjami, w których doszło do przestępstw seksualnych ze strony księży. W każdej z nich ma zostać wyznaczona osoba, która będzie pośredniczyła między diecezją, a kościelną fundacją. Ponadto w założeniach wpisano współdziałanie z Centrum Ochrony Dziecka oraz świeckim stowarzyszeniem Zranieni w Kościele. W fazie planów jest zaangażowanie także zakonów.

Fundusz nie będzie wypłacał odszkodowań ofiarom pedofilii 

- Zobowiązanie do zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę spoczywa na sprawcy przestępstwa wykorzystania seksualnego, jednak we wspólnocie Kościoła wszyscy musimy czuć się odpowiedzialni za solidarne wsparcie pokrzywdzonych oraz ochronę małoletnich - poinformował arcybiskup Wojciech Polak. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Fundacja ma wspierać osoby, które w młodości zostały skrzywdzone przez księży. Pieniądze na jej utrzymanie wykładać mają wszystkie diecezje. Jak poinformował prymas Polski, decyzja o finansowaniu działań organizacji pozarządowej ma być wyrazem solidarności kościelnych hierarchów z ofiarami.

Dzisiaj grzeje: 1. Z OSTATNIEJ CHWILI: Nie żyje Jan Szyszko. Znamy nieoficjalną przyczynę śmierci
2. Smutne informacje o mamie brutalnie zamordowanej 10-letniej Kristiny. Nie jest dobrze

Fundacją pokieruje Marta Titaniec, która wcześniej założyła telefon zaufania dla ofiar poszkodowanych przez księży-pedofilów. Ponadto w zarządzie fundacji umieszczono księdza Tadeusza Michalika, który zajmował się prewencją w kwestii wykorzystania seksualnego. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. PRZERAŻAJĄCA prawda o emeryturach. Nie utrzymasz nawet mieszkania
  2. Została zgwałcona przez brata, gdy miała 14 lat. Ostateczny cios wymierzyli jej jednak rodzice
  3. 40 osób nie żyje, głównie kobiety i dzieci, kolejnych 12 jest rannych. Koszmar na ślubie
  4. Przepis na idealny kotlet schabowy jurorki MasterChefa. Dzięki niemu odkryjesz zupełnie nowy wymiar klasycznego dania, niebo w gębie
  5. W ciągu 16 lat poroniła 18 razy. Za 19 razem lekarzem odkryli rzecz, która na zawsze zmieniła jej życie

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł