Pedofilia powinna być patologią powszechnie piętnowaną. Seksualne wykorzystywanie nieletnich dotyczy całego społeczeństwa, niemniej w ostatnim czasie najgłośniej mówi się o grzechach polskiego i światowego duchowieństwa. Skala zjawiska jest większa niż się mogliśmy spodziewać.

Pedofilia w kościele wciąż kryje mnóstwo tajemnic. Dziś kraj żyje sądowym wyrokiem, który obciążył Towarzystwo Chrystusowe kwotą 1 miliona złotych odszkodowania i 800 zł comiesięcznej renty dla gwałconej przed laty przez księdza nastolatki.

Mapa w księży-pedofilów. Fundacja miejsca tragedii

Zjawiskiem pedofilii zajęła się fundacja „Nie lękajcie się”. Przed tygodniem udostępniła w sieci „Mapę pedofilii w Kościele w Polsce”. Padają zapowiedzi, że za równy miesiąc zostanie ona zaktualizowana, po kolejnych sprawdzonych doniesieniach o ofiarach. Dziś jest na niej ponad 250 ofiar księży-pedofilów.

– Mamy około 260 zgłoszeń, ludzie cały czas dzwonią. To wszystko będzie weryfikowane. Nikomu nie chcemy zrobić krzywdy – zapewnia w Onecie Marek Lisiński, prezes fundacji „Nie lękajcie się”.

Zaangażowana posłanka. „Ofiary nie są same”

W sprawę mocno zaangażowana jest posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Uważa, że to początek w długiej dyskusji i piętnowaniu grzechu, o którym przez lata władze kościelne milczały.

– Tutaj nie ma wszystkich przypadków, ponieważ nikt nie zna skali pedofilii. Ta mapa ma przede wszystkim pokazać ofiarom księży pedofilii, że nie są same – mówiła Onetowi posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Pedofilia – gdzie miała miejsce?

Wskazane na mapie przypadki są oficjalnie „potwierdzone”. Świadczą o tym interwencje mediów lub wyroki sądowe. Mapa dostępna jest pod tym linkiem. Nie brakuje jednak głosów za tym, by piętnować wszystkich pedofilów, nie tylko księży. Przypomnijmy, księża pedofile nie znaleźli się na czarnej liście Ministerstwa Sprawiedliwości, które uznało, że ścigać należy recydywistów i szczególne przypadki patologii.

Fundacja deklaruje, że zaktualizowana mapa będzie dostępna 10 listopada, na pięciolecie jej działalności. Dziś widzimy, że zjawisko dotyczy całego kraju, bez szczególnego rozróżnienia rejonu czy województwa. Głośniejszej inicjatywy, niż obecna, Fundacja jeszcze nie miała.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Polscy księża, którzy dopuścili się okropnych rzeczy [ZDJĘCIA]

– Ludzie cały czas dzwonią, piszą. To długi proces, który obejmuje sprawdzanie doniesień medialnych, rozmowy z mieszkańcami. To nie jest tak, że nagle będziemy wszystko na tę mapę nanosić. Bardzo szczegółowo sprawdzamy te doniesienia – zapewnia Marek Lisiński.

Do Fundacji dodzwaniają się mieszkańcy małych miejscowości, w których osoba księdza ewentualnego pedofila ma status porównywalny do wójta/burmistrza. Jest praktycznie nietykalny, a lokalne media nie są w stanie mu zaszkodzić. Fundacja czeka na kontakt pod adresem ul. Święty Marcin 28/28, 61-805 Poznań. Zgłoszenia można także słać mailem na: info@nielekajciesie.org.pl lub telefonicznie.

Mapa Fundacji jest jednym z lepiej klikalnych linków w sieci. Do wczoraj sprawdzono ją dwa miliony razy.

Pierwsze takie statystyki ujrzały światło dzienne w Niemczech. Z raportu organizacji analizującej sprawę na bazie archiwów wynika, że przez 70 lat, od końca II wojny światowej, ofiarami seksualnej przemocy duchownych padło ponad 3,7 tysiąca dzieci.

Pedofilia
fot. screen nielekajciesie.org.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Papież Franciszek podjął trudną decyzję ws. pedofilii. Kolejny duchowny stracił stanowisko
  2. Impreza niespodzianka dla męża. Zrób mu przyjęcie marzeń!
  3. Wreszcie! DZISIAJ zaczyna się walka z pedofilią w kościele. Na tę zmianę czekano od lat
  4. Ten psiak jest wyjątkowy! Ma dwie głowy, wygląda przecudnie

10 największych skandali, które wstrząsnęły Watykanem [ZDJĘCIA]