Przed sądem bronił księży oskarżonych o pedofilię. W diecezji był "prokuratorem śledczym", decydował o losie ofiar

Przed sądem bronił księży oskarżonych o pedofilię. W diecezji był "prokuratorem śledczym", decydował o losie ofiar Źródło: Flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Pedofilia w szeregach duchownych to gigantyczny problem, z którym nieustannie zmaga się Kościół katolicki. Prokuratorem śledczym w jednej diecezji jest ksiądz, który wcześniej zajmował się obroną oskarżonych o przestępstwa seksualne z udziałem dzieci.

Pedofilia musi zostać ukarana, a Kościół katolicki zapowiedział, że zrobi wszystko, żeby zadośćuczynić ofiarom tych zbrodni i obiecał, że wobec sprawców zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje. Wielu osobom trudno jest w to uwierzyć po tym, co stało się w jednej z diecezji. Osoba, która ma decydować o losie poszkodowanych, w przeszłości zajmowała się obroną przestępców seksualnych. 

Pedofilia problemem całego Kościoła 

Pedofilia to bardzo poważny problem, z którym boryka się współczesny Kościół Katolicki. To w dużej mierze właśnie przez zbrodnie na tle seksualnym popełniane przez duchownych, autorytet tej organizacji spada. 

Diecezja warszawsko-praska powołała specjalnego prokuratora śledczego, który ma zajmować się wyłącznie rozwiązywaniem tego typu spraw, a także decydować o losie ofiar księży.  Okazuje się jednak, że osoba ta w przeszłości reprezentowała w sądzie pedofilów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Niefortunny wybór 

Wybranie na to stanowisko mecenasa Michała Kelma dla wielu osób jest dość kontrowersyjne. Nikt nie wątpi w kompetencje księdza, jednak występuje w tej sytuacji pewien konflikt interesów. Do jego zadań należy badanie zgłoszeń osób molestowanych przez księży, a jednocześnie decydowanie o tym, która ze spraw trafi do Watykanu. Jego funkcja związana jest z bardzo delikatnymi kwestiami i wymaga zrozumienia oraz wrażliwości. 

Jednocześnie wiadomo, że duchowny był obrońcą księży oskarżonych o molestowanie dzieci w sprawach przed świeckimi sądami i prokuraturami w kraju. Kelm uważa, że jego zachowanie nie jest niezgodne z etyką adwokacką i dziwi się temu, że ktokolwiek może mieć do niego pretensje o to, że wykonywał wtedy swoją pracę. 

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat legendarnej polskiej aktorki. Miała urodę, sławę i bogactwo, ale nie mogła spełnić największego marzenia. Będziecie płakać
2. Rozwiązała się wielka zagadka dot. obecności tajemniczej Ewy na motorówce Staraka. Prokuratura podała informacje

Najsłynniejsze sprawy, w których uczestniczył, to proces siostry Bernadetty oskarżonej o znęcanie się nad dziećmi oraz podżeganie do pedofilii, jak również sprawa ks. Jacka S. z Legionowa, skazanego na dziesięć lat więzienia za gwałt na dziewczynce i nakłanianie do aborcji. W tym ostatnim przypadku Kelm oparł linię obrony na tym, że gwałtu nie było, ponieważ ofiara się nie broniła. Wiele osób sądzi, że diecezja powinna przemyśleć ten wybór jeszcze raz, jednak do tej pory nie padły żadne oficjalne deklaracje w tej sprawie. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tysiące Polaków odciętych od 500 plus. Ty także możesz mieć problem
  2. Uwielbiana bohaterka serialu ''Na dobre i na złe'' rezygnuje z pracy na planie. Fani są załamani
  3. Nasze babcie miały niesamowite sekretne sposoby na placki ziemniaczane. Zapach i smak aż czuć przez monitor
  4. Rydzyk będzie kształcił pielęgniarki. Zajmą się cielesnością
  5. Dwa wielkie psy rzuciły się na 8-latkę i jej maleńką suczkę. Nagle zza dziecka wybiegł ogromny rottweiler

Źródło: Onet

Następny artykuł