Jak zaczął się serial Peaky Blinders? Historia gangsterskiej rodziny

Jak zaczął się serial Peaky Blinders? Historia gangsterskiej rodziny Źródło: flickr/Terry Kearney

Peaky Blinders S01E01 to wciąż jeden z najczęściej oglądanych odcinków tego serialu. Wyjaśniamy o czym jest "Peaky Blinders" i opowiadamy prawdziwą historię gangsterskiej rodziny.

"Peaky Blinders" to serial brytyjskiej produkcji emitowany na platformie Netflix. Opowiada o gangu rządzącym robotniczym Birmingham w dwudziestoleciu międzywojennym. Historia mafii Shelbych i gangu działającego pod nazwą Peaky Blinders oparta jest na faktach. 

Peaky Blinders S01E01 - sezon pierwszy wciąż popularny

Opowieść o gangu Peaky Blinders rozpoczyna się w 1919 r, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Serial świetnie oddaje klimat tamtych czasów, świata który podnosi się zniszczeniach wywołanych wojną. Skutki wojny znacząco wpłynęły na kulturę, która ostatecznie wybuchła ponownie otrzymaną wolnością i swobodą dając początek pełnym blichtru latom 20-tym. "Peaky Blinders" to przede wszystkim obraz ukazujący przejście z trudności, które nagle spadły na obywateli, do dzikiego stylu życia opartego na nielegalnej działalności.

- Tommy Shelby dowodzi gangiem działającym w Birmingham w 1919 roku. Szef grupy przestępczej zapłaci każdą cenę, aby wspiąć się po szczeblach kariery na sam szczyt - czytamy na stronie Netflixa.

Fabuła opiera się na tytułowym gangu dowodzonym przez rodzinę Shelbych. Na jej czele stoi bezkompromisowy Thomas Shelby – weteran I wojny światowej, który boryka się z zespołem stresu pourazowego. Uważa, że działalność jego organizacji przestępczej może poprawić sytuację w jego rodzinnym miasteczku i pozwoli mu zadbać o bezpieczeństwo bliskich. Jak zawsze - historia wraz z jej biegiem staje się coraz bardziej skomplikowana.

Bez wątpienia obejrzenie Peaky Blinders S01E01 wciągnie każdego widza w opowieść o brutalnym gangu. 

Peaky Blinders - historia prawdziwa

Tytułowy gang nie jest wymysłem scenarzystów. W aktach policji w Birmingham z pewnością wciąż można znaleźć informacje o kryminalistach szukających sposobu na podniesienie swojego kiepskiego statusu społecznego, który nazywali się "Peaky Blinders". Szajka młodych chłopaków działała pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku w robotniczej dzielnicy Birmingham. W niczym jednak nie przypominali mafiozów, jakich znamy z amerykańskich filmów.

Historycy potwierdzają, że członkowie "Peaky Blinders" używali czapek z wszytymi w daszek ostrzami, aby obrabowywać ludzi i tnąc nimi twarze swoich ofiar powodować czasową ślepotę. Nosili oni również bardzo charakterystyczne stroje, szczególnie wyróżniające się jedwabnymi chustami zawiązanymi na szyi, grubymi wełnianymi kurtkami i ciężkimi butami. Miało to dodać im klasy i podwyższyć status wśród innych brytyjskich gangów. 

Ale prawdziwe Peaky Blinders nie były pojedynczym gangiem. W Birmingham działało kilka gangów, np. Brummagem Boys, Nechells Sloggers i Wainwright Street, które zgrupowały się pod nazwą „Peaky Blinders”.

  1. The Rain 2. Drugi sezon serialu Netflix
  2. Easy - Netflix. 3. sezon serialu już jest dostępny
  3. Narcos: Mexico. Sezon 4. popularnego serialu - obsada
  4. Breaking Bad online - CDA, Zalukaj, Netflix?
  5. John Wick 3 - kiedy premiera w Polsce? Trailer filmu
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu