Spójrz na swoje paznokcie! To może być nowotwór

Spójrz na swoje paznokcie! To może być nowotwór Źródło: flickr.com

Nowotwór objawia się niewinnie. Na przykład na paznokciach dość często można zauważyć przebarwienia, nierzadko widzimy na nim nawet i siniaki, jeśli zdarzy się nam przytrzasnąć palec drzwiami czy też szufladą. Zwykle ignorujemy zmiany na naszych paznokciach, tymczasem... to może być objawem nowotworu.

Nowotwór skóry, nazywany również czerniakiem, należy do najtrudniejszych diagnostycznie odmian tej złośliwej choroby. Rokrocznie wykrywany jest u około 2500 osób w Polsce. Może dotyczyć różnych organów całego ciała. Kto by jednak pomyślał, że wykryć go można patrząc na swoje paznokcie. Paznokciami zwykle interesujemy się ze względów estetycznych. Nie mówi się o tym dużo, jednak po analizie wyglądu paznokci można wywnioskować wiele, na temat stanu zdrowia człowieka. Istnieje również wiele różnych chorób paznokci - w obrębie tego mogą się pojawiać różne zakażenia grzybicze, krwiaki, a nawet choroby nowotworowe.

Jak rozpoznać nowotwór?

Czerniak podpaznokciowy może się pojawiać w różnorodnych lokalizacjach. Najczęściej pojawia się w obrębie kciuka, palucha stopy czy też palca wskazującego ręki. Jak sama nazwa wskazuje - może przybierać postać czarnej plamy na paznokciu, ale nie tylko. Charakterystyczną cechą tego czerniaka jest fakt, że zmiana na paznokciu przyjmuje postać szerokiego prążka. Innym objawem może być też pęknięcie paznokcia oraz pojawienie się w obrębie zajętej chorobą płytki paznokciowej różnorodnych szczelin.

Przyczyny czerniaka

  Tak naprawdę nie wiadomo co jest główną przyczyną czerniaka paznokcia. Jednak naukowcy podejrzewają, że na jego powstanie wpływają 3 czynniki. Między innymi pewną  rolę ogrywać może narażenie na promieniowanie UV, jednak udział tego czynnika w rozwoju nowotworu jest uznawany za mało znaczący, ze względu na osłonę przed promieniowaniem samej płytki paznokcia. Zwiększone ryzyko pojawienia się choroby mają osoby w podeszłym wieku oraz osoby, które borykają się z zaburzeniami odporności wynikającymi np. z zakażenia wirusem HIV.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak wygląda leczenie czerniaka na paznokciu?

Podstawowym badaniem, do którego ma służyć rozpoznanie czerniaka podpaznokciowym jest dermatoskopia. Dzięki niemu dermatolog jest w stanie obejrzeć zmianę w znacznym powiększeniu. Ostatecznie rozpoznać raka paznokcia można jednak dopiero po wykonywaniu biopsji. W leczeniu czerniaka zastosowanie znajdują zabiegi chirurgiczne. Polegają one na usunięciu paznokcia wraz z fragmentami otaczających go tkanek. W najbardziej zaawansowanych przypadkach choroby może zachodzić konieczność usunięcia całego paliczka zajętego czerniakiem złośliwym paznokcia. W przypadku tej choroby paznokcia rokowanie może być dobre, jednak zależy od tego, czy dany przypadek jest wykrywany wcześnie. Im później wykrywany jest nowotwór, tym większe istnieje ryzyko, że wystąpi rozsiew choroby nowotworowej w całym ciele. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
  1. Ujawniono, ile teraz waży Katarzyna Figura! Będziecie w szoku
  2. Największy gwiazdor TVN miał romans z Anną Muchą. Właśnie opublikowano zaskakujące zdjęcie
  3. To pierwsza taka akcja W HISTORII! Biedronka rozda ludziom nawet po 1200 złotych
  4. POWAŻNE informacje o córce byłego polskiego premiera
  5. Nowotwór kolana. Objawy, leczenie, rokowania
  6. Legendarna polska aktorka nie ma pieniędzy na leczenie i rehabilitację. Potrzebuje pomocy
  7. Szokujące wyznanie pacjentki chorej na nowotwór. Obrzydliwe postępowanie lekarzy
 
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News