Paznokcie hybrydowe są rakotwórcze? Dermatolodzy przerażają

Paznokcie hybrydowe są rakotwórcze? Dermatolodzy przerażają Źródło: youtube.com/Marina Nicole

Paznokcie hybrydowe są hitem ostatnich sezonów. Kobiety na bieżąco śledzą najnowsze trendy i nie wyobrażają sobie dnia bez pięknej oprawie dłoni. Jest jednak kilka negatywnych aspektów wspomnianego zabiegu. Dermatolodzy biją na alarm.

Paznokcie hybrydowe cały czas są jedną z najpopularniejszych metod dbania o wygląd dłoni. Z powodzeniem wyparły akryl, żel i zwykłe malowanie. O ich zaletach można długo opowiadać: są wyjątkowo trwałe, zapewniają wiele unikalnych kolorów czy sposobów zdobień. Mało kto jednak wie o negatywnych aspektach takiego manicure. Tymczasem dermatolodzy już od kilku lat ostrzegają kobiety.

Paznokcie hybrydowe mają swoje wady. Mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia

Choć paznokcie hybrydowe wyglądają naprawdę pięknie i pozwalają nie martwić się o manicure przez długi czas, nie jest on dobry dla dłoni. Głównym sprawcą większości problemów, jakie mogą się pojawić, jest lampa wykorzystywana do utwardzania lakieru, bowiem ta wytwarza szkodliwe promieniowanie UVA. To ten sam rodzaj promieni, który występuje w solarium i w promieniach słonecznych. Latem, aby chronić się przed szkodliwym działaniem tego samego promieniowania, nakłada się kremy z filtrem.

Szkodliwość tego promieniowania polega na tym, że wnika głęboko w warstwy skóry, niszcząc włókna kolagenowe oraz elastynę. Przez to skóra szybciej się starzeje, traci jędrność i robi się pomarszczona. Dotyczy to także skóry dłoni. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Lekarze ostrzegają: manicure hybrydowy może spowodować raka skóry

Gorsze od starzenia się skory jest ryzyko wystąpienia nowotworu skóry, czyli czerniaka. Wszystkiemu po raz kolejny jest promieniowanie UVA, które niszcząc skórę stwarza sprzyjające warunki do rozwoju raka. Bardzo ważne jest po każdym usunięciu lakieru dokładnie oglądać swoje paznokcie. Jeśli zauważy się pod nim ciemny kształt przypominający krwiaka lub siniaka, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa.

Jeśli paznokcie hybrydowe ciągle są nałożone, trzeba zwracać uwagę na najsubtelniejsze objawy, jakich wcześniej nie było. Sygnałem powstania czyraka jest pieczenie odczuwalne pod paznokciem oraz uczucie ciepła. Jeśli zauważy się coś takiego, natychmiast należy usunąć manicure i udać się do lekarza.

Mądre korzystanie z hybrydy może uratować życie

Jak podają naukowcy z Georgia Regents University, powstanie zmian nowotworowych wzrasta już po ośmiokrotnym wystawieniu rąk na promieniowanie. Można jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych.

Problemem są lampy, które emitują promienie UV. O wiele lepsza dla zdrowia będą lampy LED, które równie skutecznie utwardzają lakier, ale są o wiele zdrowsze. Nie uszkadzają skóry ani nie emitują tak szkodliwych promieni UVA, odpowiedzialnych za powstawanie raka. Decydując się na paznokcie hybrydowe, wybieraj salony, w których korzysta się tylko z lamp LED.

Trzeba się także zastanowić, czy paznokcie hybrydowe, choć piękne, są warte ryzyka. Może warto wrócić do tradycyjnego lakieru i być spokojnym o swoje zdrowie.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Zdrowie Beaty Tyszkiewicz cały czas jest w kiepskim stanie. „Czuję się niespecjalnie”
  2. Ile zarabiają aktorzy serialu M jak miłość? Kwoty są potężne!
  3. Wstrząsające słowa polskiego artysty o Janie Pawle II. Katolicy zaniemówili
  4. Zwykli ludzie nie mogą krytykować Gessler. Gwiazda wskazała, kto może
  5. Dzisiaj wieczorem włączcie Milionerów! Jest przeciek, Andrzej przejdzie do historii

Źródło: Elle

 

Następny artykuł