Paznokcie hybrydowe niszczą zdrowie? Zaskakujące informacje

Paznokcie hybrydowe niszczą zdrowie? Zaskakujące informacje Źródło: Pixabay/Alehandra13

Paznokcie hybrydowe są bardzo popularne w dzisiejszych czasach. Coraz więcej osób decyduje się na zakup własnej lampy żeby robić je samemu w domu. Niestety, dermatolodzy ostrzegają, że ten manicure może być rakotwórczy.

Paznokcie hybrydowe - co to jest? 

Paznokcie hybrydowedo stworzenia takiego manicure wykorzystuje się specjalne środki, które mają w sobie właściwości zwykłego lakieru do paznokci oraz światłoutwardzalnego żelu. Wyglądem przypominają tipsy, tylko z tą różnicą, że paznokcie hybrydowe wykonuję się na płytce paznokcia - a nie przykleja.

Aby wykonać w domu manicure hybrydowy należy zacząć tak samo jak w przypadku tradycyjnego zabiegu, usunąć skórki, wypolerować i odtłuścić płytkę oraz nadać jej kształt, który chcemy uzyskać. Następnie należy nałożyc na paznokcie warstwę bazową, na nią lakier i na koniec światłoutwardzalny żel. Każda w/w czynność musi być poprzedzona naświetlaniem lampą UV. Prawidłowo wykonane paznokcie hybrydowe mogą się utrzymać do 3 tygodni, aczkolwiek wszystko zależy od kondycji zdrowotnej naszych płytek. 

Niebezpieczeństwo hybrydowego manicure

Paznokcie hybrydowe są ostatnio gorącym tematem, ze względu na zagrożenie, jakie za sobą noszą. Niekoniecznie chodzi o sam manicure, lecz o proces ich robienia. Wszystko spowodowane jest promieniowaniem UVA wytwarzanym przez lampy UV. Dermatolodzy od ponad 8 lat informują o ich szkodliwości. 

Efektem ubocznym paznokci hybrydowych jest przede wszystkim szybciej starzejąca się skóra dłoni, powstają na niej zmarszczki oraz odbarwienia. Najgorszym zagrożeniem jest ryzyko posiadania czerniaka podpaznokciowego. Zdaniem amerykańskich naukowców z Georgia Regents University, ryzyko pojawienia się nowotworu rośnie już po ósmej ekspozycji na promieniowanie UVA. Naukowcy doszli do takich wniosków poprzez przeprowadzenie badań wśród chorych na czerniaka. Wynikiem było to, że większość pacjentek była często wystawiona na szkodliwe promieniowanie. 

Jak usunąć manicure hybrydowy?

Niestety, zwykły zmywacz do paznokci nie poradzi sobie z tak twardą powłoką. Aby pozbyć się lakieru należy użyć acetonu, który niestety nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Jest to rozpuszczalnik, którego częste używanie może przyczynić się do osłabienia naszych paznokci. Opary acetonu mogą powodować migreny, a nasze błony śluzowe będą mogły zostać podrażnione. Dlatego w celu pozbycia się niechcianego manicure najlepiej zgłosić się do kosmetyczki. 

Źródło: Elle

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News