Najsłynniejszy lekarz w Polsce przemówił. Powiedział, ile osób faktycznie może mieć koronawirusa w naszym kraju

Najsłynniejszy lekarz w Polsce przemówił. Powiedział, ile osób faktycznie może mieć koronawirusa w naszym kraju Źródło: Wikimedia Commons newsrm.tv CC3.0

Doktor Paweł Grzesiowski, najsłynniejszy lekarz w Polsce, wypowiedział się na temat dalszego rozwoju pandemii w kraju. Przyznał, że mamy w tej chwili "pełzającą epidemię", a rozluźnienie ograniczeń wcale nie oznacza, że zaraz wygasa. Statystyki na całym świecie nie pozostawiają zbyt wielu wątpliwości na temat obecnej sytuacji.

Paweł Grzesiowski był wielokrotnie przywoływany jako ekspert w sprawie epidemii. Jako prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń. Niestety, jak sam przyznał, wciąż pojawiają się nowe ogniska epidemii, a i stare nie zostały opanowane. Ponadto wciąż wiele przypadków nie zostało wykrytych ze względu na liczbę testów.

Paweł Grzesiowski na temat prawdopodobnej liczby chorych w Polsce

W rozmowie z dziennikarzami Wirtualnej Polski, doktor Paweł Grzesiowski przedstawił wyniki badań, w których opracowano model matematyczny dalszego sytuacji epidemicznej w kraju. Wygląda na to, że liczba zachorowań w kraju może sięgać już setek tysięcy przypadków, właściwie niemal jednego procenta populacji.

- Według modeli matematycznych przeprowadzonych na podstawie liczby zgonów szacuje się, że w rzeczywistości zakażonych w naszym kraju może być około 180 tys., przy założeniu, że śmiertelność Covid-19 wynosi u nas 0,5 proc. Niedoszacowanie zgonów o 50 proc. powoduje, że może być to około 350 tys. przypadków, co daje prawie 1 proc. populacji - skomentował dr Paweł Grzesiowski.

Inny naukowiec przedstawił znacznie mniej optymistyczne szacunki

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Taka sytuacja wynika nie tylko ze zbyt małej liczby testów, ale także z tego, że fizycznie jest niemożliwe regularnie badać całą 38-milionową populację. Co za tym idzie, sporo osób nawet nie będzie miało świadomości, że miało, lub ma koronawirusa SARS-CoV-2. Znacznie mniej optymistyczne szacunki niż doktora Grzesiowskiego zostały przedstawione przez profesora Krzysztofa Pyrcia, kierownika Pracowni Wirusologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dzisiaj grzeje: 1. Rząd podjął decyzję, nie ma już odwrotu. Wielka zmiana już od 6 czerwca

2. Najgorsze znaki zodiaku w historii. Lepiej trzymać się od nich z daleka, są mistrzami manipulacji

Jak pisze Wirtualna Polska, z jego badań wynika, że na 1000 osób, 20 może mieć przeciwciała specyficzne dla koronawirusa. Przy założeniu, że próba była reprezentatywna dla populacji, daje nam to wynik na poziomie 2%, a to oznacza, że 780 tysięcy osób mogło mieć już styczność z SARS-CoV-2.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  2. Nie żyje Piotr Rocki. Nocą legenda Ekstraklasy przegrała walkę z chorobą
  3. Wydarzyło się najsmutniejsze. Po ciężkiej walce zmarł Piotr Rocki
  4. Koledzy rzucili mu wyzwanie, wypił litr popularnego produktu. Od razu dostał drgawek, 19-latek walczy o życie
  5. Przechodzili małżeński kryzys, odbijało się w sypialni. Mąż postanowił się zemścić, wszystko wrzucił do sieci
  6. Pani Dorota podjęła cudowną decyzję dla ciebie i wszystkich. Zaprasza każdego, otworzyła pole truskawek

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News