Paweł Grzesiowski
Wikimedia Commons newsrm.tv CC3.0
Konrad Karpiuk - 1 Czerwca 2020

Najsłynniejszy lekarz w Polsce przemówił. Powiedział, ile osób faktycznie może mieć koronawirusa w naszym kraju

Doktor Paweł Grzesiowski, najsłynniejszy lekarz w Polsce, wypowiedział się na temat dalszego rozwoju pandemii w kraju. Przyznał, że mamy w tej chwili "pełzającą epidemię", a rozluźnienie ograniczeń wcale nie oznacza, że zaraz wygasa. Statystyki na całym świecie nie pozostawiają zbyt wielu wątpliwości na temat obecnej sytuacji.

Paweł Grzesiowski był wielokrotnie przywoływany jako ekspert w sprawie epidemii. Jako prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń. Niestety, jak sam przyznał, wciąż pojawiają się nowe ogniska epidemii, a i stare nie zostały opanowane. Ponadto wciąż wiele przypadków nie zostało wykrytych ze względu na liczbę testów.

Paweł Grzesiowski na temat prawdopodobnej liczby chorych w Polsce

W rozmowie z dziennikarzami Wirtualnej Polski, doktor Paweł Grzesiowski przedstawił wyniki badań, w których opracowano model matematyczny dalszego sytuacji epidemicznej w kraju. Wygląda na to, że liczba zachorowań w kraju może sięgać już setek tysięcy przypadków, właściwie niemal jednego procenta populacji.

Piotr Żyła, synMedia rozpisują się o synku Piotra Żyły. Pojawiły się zdjęcia, które wszystko potwierdzająCzytaj dalej

- Według modeli matematycznych przeprowadzonych na podstawie liczby zgonów szacuje się, że w rzeczywistości zakażonych w naszym kraju może być około 180 tys., przy założeniu, że śmiertelność Covid-19 wynosi u nas 0,5 proc. Niedoszacowanie zgonów o 50 proc. powoduje, że może być to około 350 tys. przypadków, co daje prawie 1 proc. populacji - skomentował dr Paweł Grzesiowski.

Inny naukowiec przedstawił znacznie mniej optymistyczne szacunki

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zdjęcia ślubne panna młodaMężczyzna opublikował zdjęcie ze ślubu. Wiele osób nie dowierzało, kiedy ujrzało, jak wygląda panna młodaCzytaj dalej

Taka sytuacja wynika nie tylko ze zbyt małej liczby testów, ale także z tego, że fizycznie jest niemożliwe regularnie badać całą 38-milionową populację. Co za tym idzie, sporo osób nawet nie będzie miało świadomości, że miało, lub ma koronawirusa SARS-CoV-2. Znacznie mniej optymistyczne szacunki niż doktora Grzesiowskiego zostały przedstawione przez profesora Krzysztofa Pyrcia, kierownika Pracowni Wirusologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dzisiaj grzeje:

1. Rząd podjął decyzję, nie ma już odwrotu. Wielka zmiana już od 6 czerwca

2. Najgorsze znaki zodiaku w historii. Lepiej trzymać się od nich z daleka, są mistrzami manipulacji

Jak pisze Wirtualna Polska, z jego badań wynika, że na 1000 osób, 20 może mieć przeciwciała specyficzne dla koronawirusa. Przy założeniu, że próba była reprezentatywna dla populacji, daje nam to wynik na poziomie 2%, a to oznacza, że 780 tysięcy osób mogło mieć już styczność z SARS-CoV-2.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  2. Nie żyje Piotr Rocki. Nocą legenda Ekstraklasy przegrała walkę z chorobą
  3. Wydarzyło się najsmutniejsze. Po ciężkiej walce zmarł Piotr Rocki
  4. Koledzy rzucili mu wyzwanie, wypił litr popularnego produktu. Od razu dostał drgawek, 19-latek walczy o życie
  5. Przechodzili małżeński kryzys, odbijało się w sypialni. Mąż postanowił się zemścić, wszystko wrzucił do sieci
  6. Pani Dorota podjęła cudowną decyzję dla ciebie i wszystkich. Zaprasza każdego, otworzyła pole truskawek

Jacek Zejdler nie żyjePolacy go uwielbiali, wróżono mu wielką karierę. Nagła, tajemnicza śmierć aktora do dziś budzi pytaniaCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News