Po miesiącach milczenia Owsiak powiedział, na co pójdą pieniądze z Ostatniej Puszki Pawła Adamowicza

Po miesiącach milczenia Owsiak powiedział, na co pójdą pieniądze z Ostatniej Puszki Pawła Adamowicza Źródło: pikio.pl

Paweł Adamowicz zmarł po wstrząsającym ataku nożownika, który miał miejsce podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Tuż po zdarzeniu na Facebooku ruszyła specjalna zbiórka środków, w czasie której udało się zgromadzić prawie 16 mln zł. Wiadomo już, na co zostanie wydana ta kwota.

Paweł Adamowicz przez lata deklarował się jako gorący zwolennik i propagator zbiórek z inicjatywy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie zabrakło go więc także podczas 27 finału akcji organizowanej przez fundację. Gdy prezydent Gdańska stał na scenie w czasie symbolicznego "światełka do nieba", został zaatakowany przez nożownika. Chociaż lekarze przez kilka godzin walczyli o jego życie, samorządowiec ostatecznie zmarł.

Paweł Adamowicz i jego ostatnia puszka

Wstrząśnięta tragedią Patrycja Krzymińska, która na co dzień mieszka w Gdańsku, zdecydowała się więc na Facebooku uruchomić zbiórkę "Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP". Jak sama przyznawała, miała to być inicjatywa skierowana głównie do jej znajomych. Ostatecznie akcja została nagłośniona tak bardzo, że wzięło w niej udział ok. 264 tys. osób. Chociaż początkowo celowano w kwotę 1000 zł, zbiórka zakończyła się z 15 991 611 zł na liczniku. 

Przedstawiciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformowali już, na co zostanie wydana ta zawrotna kwota. Wiadomo, że fundacja zakupi za fundusze ze zbiórki ponad 70 nowoczesnych urządzeń dla gdańskich szpitali oraz innych placówek medycznych.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze z "ostatniej puszki Pawła Adamowicza"?

Już 8 marca, gdy WOŚP ujawniło całkowitą sumę zebraną w czasie tegorocznej akcji, przekazano do Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku bardzo nowoczesną, doskonale wyposażoną karetkę neonatologiczną, wartą ok. 1 mln zł. Do tej samej placówki trafi rezonans magnetyczny, głowica echo, system monitorowania pacjenta, po dwa materace grzewcze i do fototerapii. Poza tym fundacja Jurka Owsiaka zdecydowała się na zakup pięciu pulsoksymetrów, sześciu pomp strzykawkowych oraz dwóch stanowisk do resuscytacji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nowy sprzęt trafi także do Szpitala przy ul. Nowe Ogrody i Hospicjum im. Dudkiewicza. Pierwsza z wymienionych placówek otrzyma wsparcie w postaci echokardiografu, dziesięciu pomp objętościowych, aparatu do znieczulania, a także trzech materacy przeciwodleżynowych.

USG premium, inkubator ATOM, a także cyfrowy RTG jezdny oraz rezonans magnetyczny zostaną przekazane Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu. Szpital Dziecięcy będzie mógł za to korzystać z całkowicie nowych pięciu pomp objętościowych oraz dwudziestu pięciu strzykawkowych, tomografu komputerowego, a także systemu monitorowania pacjentów.

  1. Postanowiła upokorzyć Pawła Domagałę. Jej nagranie zobaczyło już ponad 5 milionów Polaków
  2. Oliwia Bieniuk na zdjęciu z babcią. Jest bardzo wzruszające
  3. Dramat w M jak Miłość. Uwielbiana bohaterka ma raka, zapadła w śpiączkę
  4. Brytyjska rodzina królewska opublikowała oficjalne oświadczenie. Sprawy zaszły zdecydowanie za daleko
  5. Będziecie płakać! Córka sławnej polskiej piosenkarki została zamordowana. Po tragedii gwiazda zadzwoniła do matki zabójcy!
  6. Wielki polski aktor zmarł tragicznie we własnym mieszkaniu. O tej tragedii mówili wszyscy

Źródło: Onet

Następny artykuł