Tak wygląda grób Pawła Adamowicza. Zamordowany prezydent został pośmiertnie uhonorowany

Tak wygląda grób Pawła Adamowicza. Zamordowany prezydent został pośmiertnie uhonorowany Źródło: yt.com/euronews

Paweł Adamowicz odszedł z tego świata na początku roku, a jego śmierć wstrząsnęła całą Polską. Nie ulega wątpliwości, że jego zabójstwo jeszcze na długo pozostanie w pamięci wszystkich Polaków. Do tej pory mieszkańcy Gdańska i innych regionów naszego kraju tłumnie odwiedzają miejsce jego pochówku. Prezydent nadmorskiego miasta został pośmiertnie uhonorowany w piękny sposób.

Paweł Adamowicz był człowiekiem, któremu od lat ufali mieszkańcy Gdańska. Widzieli oni jego wielką miłość do miasta, która zaowocowała nieustającym rozwojem metropolii. Niestety na początku tego roku ukochany włodarz został brutalnie zamordowany podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w momencie, kiedy nastąpiło odpalenie tradycyjnego światełka do nieba.

Tak tragiczna śmierć wstrząsnęła wszystkimi Polakami, którzy łączyli się w bólu z rodziną pogrążoną w żałobie. Pogrzeb prezydenta Adamowicza zgromadził dziesiątki tysięcy mieszkańców miasta i transmitowany był przez wszystkie największe media.

Paweł Adamowicz spoczął w szczególnym miejscu. Został pośmiertnie uhonorowany

Paweł Adamowicz został pochowany w Bazylice Mariackiej, a konkretnie w kaplicy św. Marcina. Warto zaznaczyć, że był to dopiero czwarty pochówek w tym miejscu od czasów zakończenia II wojny światowej. Zwłoki prezydenta został skremowane, a urna spoczęła wśród innych osób zasłużonych nie tylko dla Gdańska, ale i dla Polski.

- W Bazylice Mariackiej, jako w zabytku, my nie możemy żadnych niszy wykuwać. Możemy tylko odnajdywać miejsca, które są. Można więc powiedzieć, że spocznie w miejscu, które przez wieki czekało dla niego - powiedział podczas wzruszającej mowy pogrzebowej ks. Bradtke.

Pod miejscem, w którym na stałe została ustawiona urna z prochami Pawła Adamowicza znajduje się marmurowa płyta z napisem "Paweł Adamowicz 1965-2019 Prezydent Gdańska 1998-2019.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Warto również zaznaczyć, że Paweł Adamowicz miał również osobisty związek z Bazyliką Mariacką. Wszystko za sprawą gwiazdy znajdującej się na jej sklepieniu, którą był prezydent Gdańska ufundował dla swoich córek Antoniny i Teresy. 

- Mówił mi: kiedyś tak się zastanawiałem, co trzeba zrobić, aby być tu pochowanym... I co? Wszystko dla Gdańska - powiedział w wywiadzie z TVN ksiądz Ireneusz Bradtke.

Nie ulega wątpliwości, że ustawienie urny z prochami Pawła Adamowicza w takim miejscu jest prawdziwym uhonorowaniem jego działalności. W ten sposób zostanie na zawsze związany ze swoim ukochanym miastem oraz z miejscem, które zawsze miało w jego sercu specjalne znaczenie.

 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co się dzieje? Magda Gessler bardzo schudła. Przestała jeść TEN produkt. Dietetycy złapali się za głowę!
  2. Ile zarabia Iwona Pavlović w "Tańcu z Gwiazdami"? Jej stawki są GIGINATYCZNE
  3. Na Polsacie dziś poleci filmowy hit. Ale TVN ma o niebo lepszą propozycję
  4. Jaka to melodia bez Janowskiego stacza się na dno. Dzisiejszy odcinek przelał czarę goryczy
  5. TVN poinformowało o strasznej śmierci. Zginęła, potrącona przez karetkę

Źródło: Dziennik Bałtycki

Następny artykuł