Tomasz Lis na wizji DDTVN powiedział całą prawdę o zabitym Adamowiczu. Nt. tragedii i tego kim był polityk

Tomasz Lis na wizji DDTVN powiedział całą prawdę o zabitym Adamowiczu. Nt. tragedii i tego kim był polityk Źródło: Wikimedia Commons/PP Group in the Cor

Paweł Adamowicz wciąż bardzo często pojawia się w przekazie medialnym. Zamach na prezydenta Gdańska odbił się szerokim echem w polskiej polityce. Tragicznie zmarłego polityka wspomina Tomasz Lis, który napisał o nim poruszającą książkę.

Paweł Adamowicz jest główną osią rozmów opublikowanych w książce "Umrzeć za Gdańsk. 12 rozmów o Pawle Adamowiczu". W swoim dziele dziennikarz Tomasz Lis rozmawia z osobami bliskimi dla byłego prezydenta Gdańska - zarówno pod kątem prywatnym, jak i zawodowym. W rozmowach udział wzięli m.in. Lech Wałęsa, Donald Tusk, Aleksandra Dulkiewicz oraz Piotr i Magdalena Adamowicz. Na temat swojej książki Tomasz Lis rozmawiał w programie śniadaniowym Dzień Dobry TVN.

Paweł Adamowicz wspomniany w książce Tomasza Lisa

Premiera książki odbyła się dokładnie 100 dni po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Polityk padł ofiarą zamachu, kiedy to 27-letni, wielokrotnie karany mieszkaniec Gdańska zaatakował go nożem podczas finału WOŚP. Dzień później prezydent zmarł w szpitalu. W książce, jak sam podkreśla Tomasz Lis - chciał pokazać prawdziwe oblicze prezydenta, nie tylko jego polityczną, ale i osobistą stronę.

- Nie wszystkie rozmowy w książce są wzruszające. Tam jest dużo poczucia humoru, tam są nawet docinki, złośliwości. Nie chciałem budować pomnika! (...) To jaki on był i jakie wartości były mu bliskie. To jest w tej Polsce, tej dzisiejszej majowej Polsce, szalenie istotne - przyznaje dziennikarz w programie Dzień Dobry TVN. 

Tomasz Lis przyznał, że pomysł na książkę przyszedł do niego wtedy, kiedy szedł w orszaku pogrzebowym podczas pogrzebu Adamowicza. 

- Pomyślałem sobie, że w powietrzu jest coś niezwykłego. I coś może z tego wynikać - stwierdził dziennikarz.

Potencjalna krytyka książki Tomasza Lisa 

Książka na temat tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska może wywołać niemałe konsekwencje, a lista zarzutów, jakie mogą zostać wystosowane do Tomasza Lisa, jest dosyć długa.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dziennikarze DDTVN zapytali Tomasza Lisa, czy wywiady nie zostały za szybko zrobione. Jak jednak przyznał autor książki - nie ma sensu racjonalizować terminu wydania - dziennikarz "poczuł" potrzebę napisania jej.

Kontrowersje może również budzić fragment tytułu "Umrzeć za Gdańsk".

- Ta książka w dużej mierze jest o Gdańsku, o gdańskiej opozycji [...] w momencie, kiedy wymagało to pewnego szaleństwa, albo braku pewnego racjonalizmu, uwierzyli w wolną Polskę - tłumaczy tytulaturę Tomasz Lis.

Jak dziennikarz sam przyznaje - nie znał osobiście tragicznie zmarłego prezydenta.

- Z Adamowiczem rozmawiałem raz. [...] Wystąpił u mnie raz w programie, ale gości było dziewięciu. To było kilka godzin po tym, jak Polska dostała prawo do organizacji Euro, to był 2007 rok, 12 lat temu - powiedział Lis.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Danuta Wałęsa wyjawiła PRAWDĘ! Opadną wam szczęki, gdy dowiecie się co naprawdę myśli o Agacie DUDZIE!
  2. NIE ŻYJE najseksowniejsza sportsmenka na świecie! Jej śmierć była nagła i niespodziewana
  3. Małgorzata Rozenek wrzuciła do sieci zdjęcie w samych majtkach. Nie uwierzycie, ile na tym zarabia, astronomiczne kwoty
  4. Oniemiejecie. Tak wyglądała Małgorzata Kożuchowska w dniu swojego ślubu, petarda to mało powiedziane
  5. Media zelektryzowała dziś smutna wiadomość. Doda trafiła wczoraj do szpitala
  6. TVN pilnie przekazuje ostrzeżenia wielkiego banku. Twoje pieniądze są zagrożone

Źródło: TVN

Następny artykuł