Nieoficjalne: Patryk Jaki trójką z list PiS w wyborach do Europarlamentu

Nieoficjalne: Patryk Jaki trójką z list PiS w wyborach do Europarlamentu Źródło: Fot. YouTube/Telewizja Republika

Patryk Jaki, jak nieoficjalnie podaje "Newsweek", zostanie kandydatem PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wiceminister sprawiedliwości nie ma jeszcze pewnego miejsca na żadnej z list i trwają spekulacje, gdzie powinien zostać wystawiony. Zastępca Zbigniewa Ziobry sam nie komentował sprawy.

Dziś Prawo i Sprawiedliwość podało pierwsze dwa miejsca swoich list z każdego okręgu wyborczego do Parlamentu Europejskiego. Jest na nich wiele niespodzianek, w tym kandydatury szefów resortów. Patryk Jaki jednak, o którego możliwym starcie w wyborach mówiono od dawna, nadal nie otrzymał żadnego miejsca. Wszystko dlatego, że politycy partii mają spory problem z jego umieszczeniem na listach. "Newsweek" donosi jednak, że niedoszły prezydent Warszawy otrzyma "trójkę" w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, gdzie z numerem pierwszym wystawiona została Beata Szydło.

Zadanie uzyskania dobrego wyniku w tym regionie może być jednak bardzo trudne, bo jak wskazują dziennikarze, na liście znajdą się tam także obecni mocniej związani z regionem deputowani. Oprócz tego wskazuje się na fakt, że i bez jego obecności na listach PiS tradycyjnie uzyskiwał tam dobry wynik.

Patryk Jaki zostanie europosłem

Pierwsze miejsce na listach wyborczych partii zwykle daje pewne szanse na zdobycie mandatu w PE, a silna konkurencja może pogrzebać ewentualne nadzieje wiceministra, który nieoficjalnie ma być tylko "trójką". Z tych powodów pojawił się także pomysł, by Patryk Jaki został umieszczony na Śląsku, gdzie jego obecność może pomóc w zdobyciu większej liczby mandatów, których pięć lat temu PiS zdobył tylko dwa na siedem. Decyzja w sprawie Jakiego i wielu innych polityków zapaść ma do końca tygodnia. Przez następne dni w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbywać się będą więc gorące narady, na których rozważone zostaną korzyści i możliwe straty z wystawienia konkretnych kandydatów.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM Już teraz wiemy jednak, jak prezentują się "jedynki" i "dwójki" w każdym z okręgów. Prawo i Sprawiedliwość sprawiło kilka niespodzianek.

Członkowie rządu na listach wyborczych

Zaplanowane na 26 maja wybory do PE zostaną oficjalnie ogłoszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę nie później niż do 25 lutego. Wówczas Polacy wybiorą 51-osobowy skład naszej delegacji do zgromadzenia parlamentarnego Unii Europejskiej. Co ciekawe wśród kandydatów są obecni i byli członkowie Rady Ministrów. Jak już wcześniej zapowiadano, numerem 1 na liście w okręgu małopolsko-świętokrzyskim została Beata Szydło (o czym informowaliśmy na Pikio.pl), ale zaskoczeniem jest "jedynkowa" kandydatura Joachima Brudzińskiego (szefa MSWiA) na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. "Jedynką" jest także Anna Zalewska. Szefowa MEN zawalczy o mandat w okręgu dolnośląsko-opolskim. Na tej samej pozycji w Łodzi umieszczony został Witold Waszczykowski, były szef MSZ. Szefem kampanii PiS w wiosennych wyborach został Tomasz Poręba z PiS, członek Komitetu Stałego Rady Ministrów. Fot. Twitter/Krzysztof Sobolewski ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Chcesz przejść na dietę? Podajemy 10 zasad mądrego odchudzania
  2. Lara Gessler przerwała milczenie ws. swojego rozwodu. „Jestem w szoku”
  3. Żona Sławomira ujawnia kulisy jego odejścia z TVP. Wiemy, co się z nim teraz stanie
  4. Dalida, gwiazda lat 70. popełniła samobójstwo. Dokładnie zaplanowała swoją śmierć
  5. Kim jest ojciec Agnieszki Chylińskiej? Artystka jest do niego bardzo podobna
  źródło: Newsweek Następny artykuł