PiS zdecydował. Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

PiS zdecydował. Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

Decyzja już zapadła, teraz tylko czekamy na oficjalny komunikat w tej sprawie. Prawo i Sprawiedliwość ma już swojego kandydata na urząd prezydenta Warszawy. Kandydatura jest zaskakująca.

Jak nieoficjalnie dowiedział się dziennikarz "Sieci" i radia RMF FM Robert Mazurek, kandydatem PiS na stanowisko prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki. Ta informacja została potwierdzona u dwóch niezależnych źródeł.

Kandydatura nieoczywista

Kandydatura Jakiego nie była wbrew pozorom oczywista. Media wprawdzie już od pewnego czasu spekulowały, że to właśnie on najprawdopodobniej zostanie kandydatem PiS na prezydenta stolicy. Wśród potencjalnych kandydatów partii rządzącej wskazywano także obecnego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, a nawet ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Niedawno jednak prezes PiS wspomniał kogoś zupełnie innego, kto także był rozważany do roli prezydenta największego polskiego miasta. Okazuje się, że w obozie rządzącym rozgrywał się nieformalny konkurs między Patrykiem Jakim a... Michałem Dworczykiem, szefem Kancelarii Premiera. - Sęk w tym, iż wyrazistość pana Jakiego ma zdolność mobilizującą nie tylko jego zwolenników, lecz także przeciwników. Michał Dworczyk zdaje się mieć większe szanse na poszerzenie dzisiejszego elektoratu PiS w stolicy - mówił przed dwoma tygodniami Jarosław Kaczyński. Jest jeszcze jedna przyczyna niepewności w sprawie startu w wyborach Patryka Jakiego. Jest on członkiem Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, partii koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy. Tymczasem Michał Dworczyk jest członkiem PiS, co - jak wiadomo - jest atutem dla prezesa Kaczyńskiego.

Patryk Jaki prezydentem Warszawy?

Ostatecznie decyzja padła jednak właśnie na wiceministra sprawiedliwości. Popularność zyskał dzięki przewodniczeniu komisji weryfikacyjnej, która zajmuje się sprawą tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Widać zatem jego związek z tym miastem. Równocześnie jego twarz jest rozpoznawalna, także sondaże dają mu duże szanse. W szranki z nim stanie kandydat Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Jest on byłym asystentem obecnej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Powszechnie uważa się, że zamierza on kontynuować jej politykę, co - wobec afery reprywatyzacyjnej - może być powodem, dla którego Warszawiacy nie będą mu sprzyjali. Równocześnie od lat wiadomo, że Warszawa jest miastem, w którym PO ma nieodmiennie wysokie poparcie. Nawet w ostatnich wyborach, w których PiS wygrał miażdżąco w całej Polsce, w Warszawie zdobył przewagę na poziomie zaledwie 2 pkt proc.
WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. PODPISALI! Polska ma nowego, potężnego sojusznika, setki tysięcy żołnierzy
  2. Trzaskowski pogrążony! Złapali go pijanego i w towarzystwie...
  3. Decyzja zapadła! To już definitywny KONIEC Gronkiewicz-Waltz
Następny artykuł