Patryk Jaki i Zbigniew Ziobro stanęli przed poważnym problemem związanym z protestem w Służbie Więziennej. Strażnicy pragną podwyżek na wzór tych, które wywalczyli niedawno strażacy, policjanci i strażnicy graniczni. Ministerstwo Sprawiedliwości powoli odpowiada na żądania.

Patryk Jaki po powrocie z urlopu natychmiast zająć się będzie musiał – wcześniej zamiatanym pod dywan – protestem w Służbie Więziennej. Funkcjonariusze SW, podobnie jak ich koledzy w innych mundurach, domagają się podniesienia pensji i zmian wewnątrz służby.

Do tej pory media nagłaśniały jedynie sprawę żądań wysuwanych pod adresem MSWiA i Prezydenta ws. wyrównania traktowania Straży Granicznej i Policji względem Sił Zbrojnych. Gdy na Krakowskim Przedmieściu przed miesiącem odbywał się w tej sprawie protest, udział wzięli w nim też strażnicy więzienni, którzy swoje polityczne pięć minut mają dopiero teraz.

Pracownicy zakładów karnych postanowili w akcie niezgody na warunki pracy, zarobki i brak awansów pójść śladem policjantów, którzy masowo odchodzili na zwolnienia lekarskie, zagrażając w ten sposób rządowym obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Ich postulaty zostaną jednak dopiero rozpatrzone.

Patryk Jaki będzie musiał uspokoić więzienników

SW domaga się podwyżki w wysokości 650 złotych i odblokowania im drogi awansu zawodowego, która trwa nawet kilka lat, a wcale nie gwarantuje godziwej zapłaty. NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa złożyło już w tej sprawie odpowiednie pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Porozumienie zostanie podpisane wkrótce. Mam zapewniania od ministra Zbigniewa Ziobry i wiceministra Patryka Jakiego, że Służba Więzienna nie będzie mieć gorszych rozwiązań systemowych, szczególnie w płacach i uprawnieniach, niż inne służby mundurowe […] Sprawa jest pilna. W więzieniach panuje już wzmożenie – powiedział w rozmowie z „WP” przewodniczący organizacji Czesław Tuła.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Polacy w Niemczech zaginęli bez śladu. Poznajesz ich? Możesz pomóc

W tej sytuacji nasuwa się jedno pytanie, mianowicie dlaczego PiS przez tak długi czas tuszuje podobne sprawy i odpowiada na nie, dopiero gdy zaczynają sprawiać istotny problem, jak w przypadku policjantów? W ich przypadku kluczowym momentem były obchody 11 listopada, które wymogły na MSWiA zgodę na podwyżki.

Kryzys w Służbie Więziennej trwa od lat

Jak podaje „WP” Patryk Jaki, jeszcze dziś spróbuje nakłonić więzienników, którzy wzorem policjantów masowo wzięli L4, do ustępstw i zakończenia protestu. W wyniku licznych urlopów niektóre zakłady karne mają problemy kadrowe. Przykładowo w Nowogardzie na służbę nie stawia się aż stu mundurowych.

– Mam na oddziale 150 kryminalistów, których Polacy raczej nie chcieliby widzieć na ulicach. Policja może sobie iść na zwolnienia i zamknąć komisariat. Jak okradną sklep, to złodzieja najwyżej złapie się później. My nie możemy zrezygnować z ochrony, a ludzi zaczyna już brakować – mówi „WP” pracownik jednego z objętych protestem zakładów.

Kryzys w Służbie trwa jednak dłużej niż urlopy zbuntowanych funkcjonariuszy. Przy tym nie chodzi jedynie o zarobki, ale o warunki pracy i ścieżkę awansu.

– Blokowane są awanse na starszego strażnika, ponieważ wiążą się z wydatkami budżetowymi. Niektórzy czekają po 5-6 lat na ten awans. […] Frustracja jest ogromna. Protest jest wypadkową kilku czynników: gigantycznej liczy nadgodzin, przemęczenia, braku awansów i jednoczesnemu dokręcaniu śruby funkcjonariuszom. W więzieniach zdecydowanie polepsza się za to komfort złodziei, dla których wprowadza się wiele pro-europejskich standardów – żali się jeden z funkcjonariuszy SW.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gigantyczne problemy Morawieckiego! Musi podać się do dymisji?
  2. Kaczyński ukrywał przestępców wojennych?! Szokujące doniesienia mediów
  3. Fani M jak Miłość w euforii. Znienawidzona bohaterka popełni samobójstwo?!
  4. Znaki zodiaku, które są najsilniejsze. Jesteś wśród nich?
  5. Znaki zodiaku i ich zwierzęta. Jaki pupil pasuje do ciebie?

Czy Patryk Jaki rozwiąże kryzys w Służbie Więziennej?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

TVP by tego nie wyemitowało! Najlepsze memy po wyborach samorządowych 2018

źródło: wiadomosci.wp.pl